ביקורת: הטורף

ThePredator-Thermal-Poster_resize.jpg

 

יש שלושה סוגים של אנשים שמכירים את פועלו הקולנועי של שיין בלאק. עבור רבים, הוא הבמאי של "איירון מן 3", בו זמנית הסרט הכי מושמץ והכי אנדרייטד ביקום הקולנועי של מארוול. יש לא מעט שמכירים אותו כתסריטאי "נשק קטלני" ו"The Monster Squad" וכבמאי קומדיות הבילוש "קיס קיס בנג בנג" ו"בלשים בע"מ". ויש קבוצה אחת, זן נבחר של אנשים, שישר יודעים ששיין בלאק גלם את הוקינס בסרט "הטורף" מ-1987.

מסיבה כלשהו, בין כל השרירנים שמסביב, הוחלט אז ללהק לסרט בחור צנום וממושקף שנראה יותר כאילו ברח מהסט של "פול מטאל ג'קט" מאשר כמו מי שאמור לעזור להיאבק מול חייזר רצחני. אם ראיתם את הסרט המקורי, אתם יודעים איך זה נגמר. אולי הכוונה הייתה להדגיש עד כמה שחקנים כמו ארנולד שוורצנגר, קרל וית'רס וג'סי ונטורה הם גדולים מהחיים על ידי העמדתם לצד אדם ממוצע במידותיו, או שרצו להראות את השיטה בה הטורף בוחר את מטרותיו. בינתיים, בזמן שרוב השחקנים בסרט נעלמו מהתחום, לפחות שניים מהם לטובת קריירה פוליטית מצליחה, שיין בלאק חזר לפרנצ'ייז, הפעם כבמאי.

יותר משלושים שנה לאחר המפגש הראשון עם יצור מהסוג המכונה טורף, נוחת אחד מהם באמצע יער במקסיקו. העד היחיד ששורד הוא צלף אמריקאי בשם קווין מק'קנה, שמבין שאם הוא רוצה שיאמינו למה שראה, עליו להשיג הוכחות. באופן נפוץ להחריד בסרטים בהם נוצר מגע ישיר עם דברים מהחלל החיצון, קווין גונב חלק משריונו של החייזר (בידיים חשופות, כי הוא יותר מדי קשוח בשביל לפחד מדברים כמו קרינה או טפילים בין כוכביים) ושולח אותו לארצות הברית. שלא בידיעתו, החבילה לא מגיעה לתא המיועד, אלא לבית גרושתו, שם בנו רורי מתחיל להתעסק עם חלקי השריון בנסיון להבין איך הוא עובד. רורי עצמו נמצא על הספקטרום האוטיסטי ומעדיף לחקור טכנולוגיה מסתורית מאשר להעביר זמן נוסף בקרבת ילדים אחרים, מה שמוביל להצקות מצד בריונים בבית הספר ולצורך בשריון מטאפורי ופיזי.

לאחר שנודע דבר התרסקות החללית, קווין נלקח להסתכלות פסיכיאטרית, בעקבותיה הוא מוכנס לאוטובוס עם חבורה של יוצאי צבא בעלי בעיות נפשיות בתקווה שהדבר ימנע ממנו לחשוף מידע לאוזניים הלא נכונות. בינתיים, מובאת הביולוגית דוקטור קייסי בראקט לבסיס סודי, בו מוחזק החייזר מהחללית המרוסקת בנסיון ללמוד עליו מה שניתן ואולי גם לגלות כמה דברים שאין לד"ר בראקט סיווג בטחוני מספיק גבוה בשביל לשאול.

הדבר הראשון שבולט בתאור העלילה, הוא שקורה פה די הרבה בשביל פרק בסדרה שאת ההתחלה שלה אפשר לסכם במשפט "חייזר מנסה לחסל חיילים בג'ונגל". שיין בלאק ושותפו לכתיבה פרד דקר החליטו לנסות ולענות הפעם על כל מיני תשובות שלמען האמת, לא ידעתי שבכלל צריך לשאול. הייתי משוכנע שהמניע של הטורפים לצוד בני אדם הוא ברור, אבל מתברר שיש סיפור שלם מאחורי זה. חשבתי שהבחירה בכדור הארץ כאדמת ציד הייתה די אקראית, אבל נראה שיש לה סיבה מורכבת להחריד. חשבתי שדי ברור בעד מי אני אמור להיות בעימות בין אדם לחייזר רצחני, אבל הסרט זורק לאוויר עוד כמה מכשולים שמנסים לפגוע בדמויות הטובות.

ההתמקדות החריגה בעלילה מיותרת ברובה. הסרטים הקודמים אמנם השאירו מקום להוסיף מידע מעבר למה שסופק עד כה, אבל הטורף 2018 באמת מנסה יותר מדי להחליף תשובות מקובלות ברעיונות חדשים ולא הגיוניים בעליל. הגאוגרפיה של הסרט מבלבלת, כאשר במקום להסתפק בשטח אחיד לכל הסרט כמו בשאר הסדרה, הטורף החדש מתרחש על פני לפחות שלושה איזורים שונים שלוקח מעט מאוד זמן לנוע ביניהם. גם הנימוק לבחירה בדוקטור בראקט לפרויקט הוא כל כך מטופש, שקשה להאמין שאוליביה מאן הצליחו לומר אותו מבלי לפרוץ בצחוק.

נוסף על כך, שיין בלאק אינו במאי אקשן טוב במיוחד. שילוב בין עריכה מבלבלת וצילום שמקשה להבין מה בדיוק קורה, מביא לכך שהקרבות והמרדפים מאוד קשים למעקב. מזל שיש שם חייזר גדול שנולד עם כישורי לחימה של צ'אק נוריס, אז לפחות ברור מראש מה אמור לקרות. האלימות גוברת במחצית השניה של הסרט, אולם היא די נטולת עוצמה כשצריך לנחש מי הדמות שנפגעה ומה מצבה. בכלל, זו בחירה משונה לקחת יצור ששיטת הפעולה העיקרית שלו היא מעקב בחשאי אחר קורבנותיו וירי מרחוק, ולצלם אותו בהרבה סצנות של לחימה פנים אל פנים. זה כמו לשים את הטרמינייטור בקרב קרטה. אני בטוח שהוא מסוגל לנצח גם במצב כזה, אבל אין שום סיבה שיגיע אליו מלכתחילה.

עדיין, נהנתי מהסרט הרבה יותר משציפיתי. לצד עלילה מחוררת, הסברים שסתם מסבכים דברים ללא צורך, תוספות סנטימנטליות מיותרות ואקשן מאכזב, הדיאלוגים ממש טובים. זה לא מפתיע, שיין בלאק הוא אחד הכותבים השנונים בהוליווד ובתור מי שהיה חלק מהסרט הראשון בסדרה, הטורף שלו מכיל לא מעט הומור עצמי ודמויות בעלות יותר עומק מרוב גיבורי האקשן משנות השמונים. השימוש בחולי הנפש כסוג של שניים עשר הנועזים, לצד צלף מעוטר ומדענית עם גישה יותר חופשית לנשק מאשר תורם למפלגה הרפובליקאית שנכנס למטריקס, מסייע לסרט להיות יותר מסתם מרדף רב משתתפים. ישנה התפתחות של ממש ביחסים בין הדמויות וחולי הנפש הופכים מאתנחתא קומית לדמויות מעוררת חיבה. מצבם, שנגרם לרוב מטראומה בשדה הקרב, גם מקל משמעותית להבין מדוע הם לוקחים סיכונים שרוב האנשים ינסו להימנע מהם.

חוץ מזה, הסרט מצחיק. שיין בלאק אולי לא במאי אקשן מבריק, אבל הוא בהחלט כותב טוב ויודע לגרום לדמויות קשוחות להעלות חיוך ברגעים הכי לא צפויים. בין אם מדובר בבדיחה המתמשכת על כך שהכינוי שניתן לחייזר לא מדויק טכנית, או לטיקים של בקסלי החולה בטורט (עד כמה שלא פוליטיקלי קורקט לצחוק מהם) ועובד משרדי משועמם שמנסה להוסיף קצת חיים לסביבת העבודה, הטורף 2018 הוא באופן מפתיע, אחד הסרטים המצחיקים של השנה. אין בו מספיק בדיחות בשביל להיחשב ממש לקומדיה, אבל כמו ב"איירון מן 3", איפה ששיין בלאק ראה הזדמנות להשחיל בדיחה, הוא נצל אותה.

הדבר מביא לאפקט מוזר שהופך את הטורף עצמו לדמות הפחות מעניינת בסרט. הוא חוזר על אותם שטיקים מהסרטים הקודמים ולא באמת מחדש שום דבר בטקטיקת הלחימה שלו. למעשה, חלק מהזמן אפילו שכחתי שהוא אמור האיום הגדול בסרט ולא הממשלה. נוצר מצב בו הטורף הוא סרט מבדר שנפגע דווקא מהרגעים בהם הוא נזכר לאיזו סדרה הוא שייך. מכיוון ששיין בלאק הרבה יותר טוב בבימוי סצנות קומיות מאשר אקשן, כאילו לא ברור למה צריך לערב גם חייזר קטלני בעלילה, נראה שהיא מספיק מורכבת גם ככה.

הטורף לא ימצא חן בעיני רבים מחובבי הסדרה, במיוחד הסרט מ-1987, אבל הוא מבדר למדי בפני עצמו. אולי היה עדיף שבלאק רק יכתוב את התסריט ומישהו עם חוש טוב יותר לקטעי פעולה ובניית מתח יביים, אבל זה מה שמקבלים כשהוקינס מהסרט הראשון אחראי. הרבה בדיחות וניבולי פה, הרבה אלימות, הרבה מודעות עצמית, מעט אדרנלין שבאמת מחבר ביניהן לבין תחושה של איום מיידי על הדמויות. זה סרט שיזכר יותר בזכות משפטים שנאמרים במהלכו מאשר בזכות היותו חלק מסדרה על יצור שמדבר בעיקר במעשים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.