ביקורת: לוגאן לאקי

logan-lucky-poster_resize.jpg

 

כשחושבים על במאי קומדיות, סטיבן סודרברג הוא כנראה אחד השמות האחרונים שעולים לראש. הוא מוכר בעיקר בזכות סרטים איטיים, מהורהרים, ריאליסטיים ולא מסחריים במיוחד. יש לו את היכולת לגייס צוות ענק של שחקנים מפורסמים רק כדי שחצי מהם ימותו ממחלה לפני אמצע הסרט. הוא ביים סרט על צ'ה גווארה שלהערכתי, נמשך בערך פי שניים מתקופת חייו האמיתית של המהפכן והכניס את המשפט "הם נקראים ציצים, אד" לסרט על תביעה נגד חברה שמזהמת מים וגורמת סרטן לאיזור שלם.

סרטי אושן של סודרברג אמנם היו קלילים יחסית, אבל גם בהם הייתה עלילה כל כך עמוסה, שמצמוץ בנקודה הלא נכונה יכול להוביל לתחושת של בלבול להמשך הצפיה. אפשר לטעון ש"מג'יק מייק" הוא קומדיה, אבל הדעות על כך חלוקות. "לוגאן לאקי" הוא הפעם הראשונה בה אפשר לומר בוודאות שסודרברג עשה קומדיה ולא משהו אחר. זהו הסרט הפרוע, ההומוריסטי והנאיבי ביותר שסודרברג אי פעם כנראה אי פעם. יחד עם התסריטאית הלא מוכרת רבקה בלאנט וצוות שחקנים שלרובם אין נסיון קומי של ממש, נוצרה אחת הקומדיות היותר מרעננות של השנה.

האחים ג'ימי וקלייד לוגאן נמצאים בנקודת שפל בחייהם. ג'ימי פוטר מעבודתו כי הנהלת החברה גלתה על פציעה שלא דווח עליה, בדיוק כאשר אשתו לשעבר מתכוונת לעבור דירה ולהרחיק עוד יותר את בתם המשותפת. קלייד, שאבד את ידו במהלך שרותו הצבאי, עובד כברמן ומדבר שוב ושוב על קללה שרובצת על הלוגאנים. הוא משוכנע שמשהו רע חייב לקרות לכל אחד מבני המשפחה, רעיון שכבר הפך לבדיחה ברחבי המחוז.

נואש לכסף, ג'ימי מציע לאחיו לשדוד מתחם מרוצי מכוניות המעביר כמויות אדירות של כסף מזומן לתוך כספת ענקית דרך צינורות ואקום. ג'ימי מכיר היטב את המתחם, כי זה היה המקום האחרון בו עבד, בעוד לקלייד סתם אין מה להפסיד. השניים פונים למומחה החבלה ג'ו באנג ומבקשים את עזרתו בחדירה לכספת. ג'ו מסכים עקרונית, אבל יש בעיה אחת: הוא בכלא. האחים לוגאן צריכים לא רק למצוא דרך לחדור לכספת מבלי להתגלות, אלא גם להבריח את ג'ו מהכלא ולהחזיר אותו מבלי שיגלו על כך.

סודרברג כבר הראה את חיבתו למעשי שוד מתוכננים עד הפרט האחרון בסרטי אושן, כך שלוגאן לאקי מחזיר אותו לטריטוריה מוכרת. עם זאת, נדרשה ממנו גישה שונה לחלוטין הפעם. הדמויות הראשיות אינן שודדים מקצועיים עם חיבה לחיים הטובים ועודפי כריזמה, אלא חבורה של רדנקים מווירג'יניה המערבית שפריצה לכספת היא הדרך היחידה שלהם לצאת ממעגל העוני. הם מכינים תכנית מפורטת ומתזמנים כל פעולה לפי הנדרש, אבל אף אחד מהם אינו חכם או מקסים במיוחד. ג'ימי מכניס לעניין גם את שני אחיו, אנשים כל כך טיפשים שלא היו עוברים אפילו את מבחני הקבלה בתור עוזרים של סקלטור. עם זאת, המעורבות שלהם נדרשת כי שלושה אנשים לא יכולים לעשות הכל בעצמם. מסיבה זו, גם מלי, האחות לבית לוגאן וכנראה הגאון של המשפחה, מגויסת לסייע בעבודה.

לוקח קצת זמן עד שלוגאן לאקי מתחיל להצחיק באמת. נראה כאילו רק בסוף המערכה הראשונה, הבמאי מתחיל להבין איך תזמון קומי עובד. צ'יינינג טייטום מעולם לא היה האדם המצחיק ביותר בחדר ואדם דרייבר כל כך מלנכולי, שלא ברור אם מישהו דאג לספר לו שמדובר בקומדיה. למרות זאת, מהרגע בו דניאל קרייג, המגלם את ג'ו באנג, נכנס לתמונה, הבדיחות מתחילות לפגוע כמו שצריך. למרות שקרייג מוכר יותר בזכות גילום דמויות רציניות וקשוחות, בלוגאן לאקי הוא חורג לחלוטין מהפרסונה הרגילה שלו ומגלם את ג'ו כטיפוס קולני, בעל לחץ דם גבוה וקול צפצפני, שמאוד גאה בתחום המומחיות שלו ומעדיף להימנע מעימותים פיזיים. המבטא הדרומי שלו כל כך מוקצן, שאפשר ממש לשכוח שלאותו אדם יש חוזה על הופעה נוספת כג'יימס בונד.

מה שמסקרן במיוחד במבטא של קרייג בסרט, זה שהוא בברור מזויף. הוא לא נשמע כמו מישהו אמיתי מווירג'יניה המערבית, אלא כמו קריקטורה שנוצרה על מנת ללעוג לצורת הדיבור של תושבי דרום ארצות הברית. עדיין, זה חלק ממה שעושה את הדמות למוצלחת. ג'ו לא רק כתוב היטב בתור בן אדם, אלא גם נשמע כמו מישהו שניגשים אליו רק מתוך יאוש. הוא לא טיפוס מסוכן במיוחד, אבל לערב אותו בתכנית זה חתיכת עיקוף בדרך לביצועה ומעיד על חוסר ברירה. האחים לוגאן זקוקים למישהו כזה, כי אין מחוץ לכלא אף אחד שיסכים לעבוד איתם, בטח בהתחשב בחוסר המזל המפורסם שלהם.

מהרגע בו לוגאן לאקי מסיים את ההקדמה ומגביר קצב, הוא פשוט מהנה. סביר להניח שיש כל מיני חורים בעלילה ושבמציאות, פרטים מסוימים בתכנית היו מתגלגלים אחרת, אבל הסרט יותר מדי כיף מכדי להתמקד בדברים כאלה. הוא מציג את הדמויות הראשיות בחום ואהבה, למרות הרצון שלהן לעבור על החוק, כאשר דווקא דמויות מבוססות כלכלית הן היותר שליליות. אשתו לשעבר של ג'ימי אינה מרשעת, אבל היא דוחפת את הבת שלהם לסטנדרטים לא בריאים של יופי, בעוד ג'ימי מנסה ללמד אותה להנות מדברים פשוטים יותר. האסירים בכלא הם אנשים נחמדים שמוכנים לעזור לחבריהם, בעוד הסוהר האחראי הוא אלים ומונע כל דיווח לעולם שבחוץ על התנהלות בעייתית בין כותלי בית הסוהר. סת' מקפרלן, בליהוק לא פחות מוזר מדניאל קרייג כפושע דרומי, מפציע מדי פעם כנהג מרוצים בריטי שחצן שמסתכסך עם האחים לוגאן. זו חלוקה מעניינת של התפקידים כאשר הסרט רואה בחסרי המזל גיבורים, בעוד אלה שהולכים לפי הכללים, הם לרוב הטיפוסים הנאלחים שמנסים להכשיל את הטובים.

למרות אמצע טוב מאוד, הסרט נתקל בבעיות בשוליים. ההתחלה נטולת קצב, לא באמת מצחיקה ויש בה כמה סצנות שנראה כאילו הם נקטעות מוקדם מדי, כשהדמות עוד לא סיימה לומר משהו חשוב. בינתיים, עשרים הדקות האחרונות היו יכולות להישאר מחוץ לתוצר הסופי והעלילה לא הייתה נפגעת בשום צורה. סודרברג ובלאנט חשו צורך להוסיף תשובות לשאלות שלא באמת נשאלו ולהוציא את הדמויות עוד יותר טהורות. למרות שהסרט עשה עבודה טובה ביצירת הזדהות עם הפושעים, יש בו מערכה שלמה שדוחפת עוד יותר בכח את הרעיון שהם אנשים טובים שמזלם פשוט לא שפר עליהם. התופעה פחות נפוצה כעת ביחס לשנה שעברה, אבל זו דוגמה נוספת לסרט שמגיעה לנקודת סיום מושלמת, אבל במקום שכתוביות הסיום יתחילו להתגלגל על המסך, הסיפור ממשיך עוד ועוד ומקהה את מה שהייתה יכולה להיות יופי של שורת מחץ.

אם לוגאן לאקי היה בדיחה, הוא היה כזו שמסופרת בידי סטנדאפיסט מוכשר, אך טירון שעדיין מנסה ללמוד את תגובת הקהל. ההתחלה איטית ומגומגמת, אבל ברגע שנכנסים לקצב, הקהל שבוי. לרוע המזל, הסטנדאפיסט לא מספיק חד בכדי להבין מתי לסיים את המופע ולשלוח את הקהל הביתה עם טעם של עוד. סטיבן סודרברג הוא במאי ותיק ומנוסה, שעוד לא חש לגמרי בנוח בתחום הקומדיה. הסרט מצוין עד לנקודה מסוימת, בה כל הבדיחות כבר סופרו וכל הקצוות החשובים נסגרו, ואז הוא נמשך עוד קצת. עשרים דקות פחות וזה היה אחד הסרטים הטובים של 2017 (עד כה).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.