ביקורת: חולי אהבה

The-Big-Sick-poster_resize.jpg

 

יש שחקנים שנראים מוכרים מאיזה מקום, אבל נורא קשה להיזכר מאיפה. חלק מהמקרים קלים יחסית, אני רק צריך שמישהו יפנה את תשומת לבי לכך שאני רואה את ג'יימי לי קרטיס על המסך, אבל לא זיהיתי אותה כי אני לא רגיל לראות אותה עם שיער ארוך. מצד שני, ישנם מקרים בהם גם חיפוש בויקיפדיה וב-IMDb לא עוזר, כמו עם ג'ורג' מ"דנקרק" שנראה כל כך מוכר, אבל לא מצאתי ברשימה שום דבר בהשתתפותו בו גם צפיתי.

קומייל ננג'יאני הוא מקרה שלישי. אני יודע טוב מאוד שהוא משחק ב"עמק הסיליקון", אחת הסדרות האהובות עלי כרגע, ושהוא מתארח מדי פעם בפודקאסט של דן הרמון, לו אני מאזין בזמן מרתונים של עבודה. עדיין, אני כל כך יודע מי הוא ואיפה נתקלתי בפרצופו ובקולו בעבר, שבכלל לא חשבתי לבדוק קצת יותר אחורה ולקלוט שהיה לו תפקיד קבוע ב"פרנקלין ובאש", סדרה מטופשת ובלתי מזיקה שצפיתי בכמה פרקים שלה.

העניין שננג'יאני הוא אדם ממש מצחיק כשמאפשרים לו לדבר, אז די הדחקתי את התפקיד הלא מעניין שהיה לו ב"פרנקלין ובאש". הוא הופיע בעוד הרבה מקומות כשחקן ומדובב, אבל באמת שמבחינתי, הבן אדם כאילו נברא לפני ארבע שנים וכל דבר שעשה לפני כן, לא באמת נחשב. מהסיבה הזו, הייתי קצת יהיר לקראת הצפיה ב"חולי אהבה", המתאר את תחילת הקשר בינו לבין אמילי גורדון. אני מכיר את הסיפור, הם הרי ספרו אותו אצל דן הרמון. תכלס, אם חולי אהבה לא היה מעורר כזה באז, לא בטוח שהייתי טורח לצפות בו, כי מה כבר אפשר לחדש?

מתברר שהרבה. קודם כל, כי יש דברים שהם לא אמרו בפודקאסט ועושה רושם שהיו די משמעותיים עבורם. חוץ מזה, הסרט מבוסס רק בצורה חלקית על הסיפור האמיתי של השניים. הרבה פרטים נוספו בשביל לייצר סיטואציות דרמתיות וקומיות שלא היו במציאות. ישנם גם פרטים שלא ממש ברור למה בחרו להמציא אותם, כמו זה שקומייל היה נהג אובר ב-2007, שנתיים לפני שהחברה בכלל נוסדה. זה לא באמת מתקשר לעלילה, אז אני מנחש שיוצרי הסרט פשוט חשבו שעדיף לתת לו עבודה נוספת כדי שילדים שצופים בסרט לא יחשבו בטעות שסטנדאפ זה מקצוע שאפשר להתפרנס ממנו.

קומייל ננג'יאני, בתפקיד עצמו, הוא סטנדאפיסט שחולם להצליח בתחום, אבל מופיע בינתיים במועדון קטן לצד שותפו לדירה ושני חברים נוספים. באחד הערבים, בחורה בקהל בשם אמילי תופסת את תשומת לבו והוא נגש לדבר איתה אחרי ההופעה. השניים מבלים את הלילה ביחד ולמרות הצהרותיהם כי אינם מחפשים עכשיו דייטים, נפגשים שוב ושוב ושוב, עד שאמילי מגלה שקומייל הסתיר ממנה פרט מאוד חשוב על חייו.

בתור בן למשפחה פקיסטנית מוסלמית שומרת מסורת, מצופה מקומייל להתחתן עם בחורה מאותו מוצא ובת לאותה דת. הוריו מכירים לו נשים צעירות ש"במקרה עברו בסביבה" במהלך ארוחת הערב והוא אמור לבחור מישהי מהן שתהיה לו לכלה. כך נהוג כבר 1400 שנה ואין שום סיבה לשנות עכשיו. הבעיה היא שאמילי היא בחורה לבנה, לא מוסלמית ואם זה לא מספיק, גם לא נבחרה עבור קומייל בידי הוריו. ההתנגשות בין החיבה של קומייל כלפיה, לבין החשש שלו להיות מנודה בידי משפחתו, מעלה את היחסים על שרטון, אולם התדרדרות פתאומית בבריאותה של אמילי, מחזירה אותה לחייו של קומייל ללא ידיעתה.

חולי אהבה עוסק במספר נושאים, אולם נראה שהוא בעיקר מציג תהליך התבגרות שקומייל עובר. הוא לומד להעריך מחדש את יחסיו עם שאר העולם כאשר נדרש ממנו להפסיק להסתתר מאחורי שקרים ולבחור דרך חיים אחת. בעוד הסרט עוקב רק בחלקו אחר סיפורם האמיתי של קומייל ואמילי, אשר גם כתבו את התסריט, השניים העידו שהבסיס הרגשי מאחוריו, זה שגרם להם לתובנות שקשר אחר כנראה לא היה מקדם באותה מהירות, אכן קיים גם בחיים האמיתיים.

כתוצאה מכך, חולי אהבה הוא לא קומדיה פרועה ומשתדל דווקא להישאר ריאליסטי ככל הניתן. רוב הבדיחות הן מילוליות ואף דמות אינה מוקצנת לרמה בה קשה להאמין שאדם כזה קיים במציאות. זאת בניגוד לסרטים כמו "החתונה היוונית שלי" שאמנם שואבים השראה מחייהם של היוצרים, אבל מביאים חלק מהדמויות לכדי גרוטסקיות למען הקומדיה. חולי אהבה הרבה יותר ישיר בטיפול שלו באנשים אותם קומייל ואמילי מכירים במציאות. השותף של קומייל קצת פתטי ולא באמת מצחיק כמו שנדמה לו, אבל הוא עדיין מוצג בהרבה אהבה כחבר תומך שמפחד לקחת בעצמו צעדים גדולים. המשפחה של קומייל נראית בהתחלה כקלישאה של משפחה מסורתית לחוצת חתונה, אבל ככל שהסיפור מתקדם, היחסים בין קומייל להוריו ואחיו נעשים מורכבים ומייצגים טוב יותר את הקונפליקט הקיים בין הדורות ובין אדם ליברלי למסורות שמרניות.

הוריה של אמילי מוצגים כדמויות הרבה יותר עמוקות מכפי שהורים בקומדיה רומנטית אמורים להיות בדרך כלל. שניהם פגיעים ומאוד מגוננים, אבל בו זמנית מפתיעים עם תצוגות של בטחון שרק הורה מודאג באמת מסוגל להן. אף על פי שהיה מאוד קל להפוך אותם, או כל דמות משנית בסרט, לקריקטורה שממצה את הבדיחה סביבה בתוך חצי דקה, ננג'יאני וגורדון השכילו לתת לכל דמות את הכבוד הראוי לה ולא להגחיך אף אחד עד לרמה בה לא יראה אנושי.

קומייל ננג'יאני הוא סטנדאפיסט מעולה ושחקן בינוני. מול קהל חי, הוא מצטיין כסטרייט מן שמבחין בדברים מוזרים סביבו מבלי לצאת מתנשא. דמות המהגר המופלה לרעה כל חייו הבוגרים, מאפשרת לו לעורר חיבה, גם כאשר הוא צוחק על דברים שאמורים להיות טבו. כאשר עליו לעבוד עם תסריט מול שחקנים אחרים, הוא חביב, אבל לא בדיוק הבשורה הגדולה של עולם המשחק. הוא מצליח להעביר רגעים דרמתיים בצורה יעילה, במיוחד אלה בהם הוא היחיד שמקבל את רשות הדיבור, אבל משהו בו עדיין תקוע כאשר נדרשת אינטראקציה עם האנשים סביבו.

הכח האמיתי של הסרט טמון בשחקני המשנה. ריי רומנו והולי האנטר מגלמים את ההורים של אמילי בצורה אמינה ויש בין שלושתם כימיה טובה, עד כמה שלרומנו יש כימיה עם בני אדם בהכרה. קולו העמוק והמבט האובד תמיד משווים לו מראה לתרגי, אבל זה עובד די טוב כשהוא נדרש להיות אחת הדמויות היותר מתקשות חברתית בסרט. האנטר יוצרת את הקשיחות השברירית לה הייתי מצפה ממי שהבת שלה מאושפזת והבחור ששמעה עליו בעיקר דברים רעים, הוא היחיד שנמצא לידה באותו הזמן. היא מתקרבת לפעמים למשחק מוגזם, אבל מצליחה לתקן את עצמה רגע לפני שתאבד אמינות.

בהחלטה מעניינת, בחרה אמילי גורדון האמיתית לא להשתתף בסרט. בעוד קומייל מגלם את עצמו, אמילי החליטה שמספיק לה להיות מאחורי הקלעים והפקידה את גילום דמותה בידי זואי קאזאן. באופן כללי, מדובר בליהוק משובח. קאזאן היא שחקנית טובה שיכולה לגלם אישה צעירה עם הרבה מטען רגשי, אבל בדיוק מספיק מוזרות בשביל שהסביבה לא תבחין בכך ותאמין שמדובר בכלל במישהי מאושרת ולא מתוסבכת. היא גלמה תפקיד דומה ב"רובי ספארקס" לצד בן זוגה במציאות פול דנו וכמו שם, גם בחולי אהבה קאזאן משכנעת כמי שאפשר להתאהב בה בקלות. עם זאת, משהו לא לגמרי עובד בינה לבין קומייל, אולי בגלל כישורי המשחק הפחות מלוטשים שלו, או כי אמילי האמיתית הסתובבה על הסט והשניים לא חשו מספיק בנוח בשביל להתנהג כמו זוג אמיתי. הדבר קשור גם לקושי של הסרט למצוא קצב נכון. תחילת הקשר נראית מואצת וקשה להבין מה בעצם מושך את קומייל ואמילי זה לזו. גם מאוחר יותר, כאשר קומייל עובר התבגרות רגשית, נראה שהתהליך נעשה יותר מחוץ לסרט מאשר מול המצלמות. מנגד, באורך של שעתיים, קיימת תחושה שאמצע הסרט די נמרח ומציג שתיים או שלוש סצנות שלא באמת מקדמות את העלילה.

מעבר לבעיות הקצב, חולי אהבה מצליח לאזן יפה בין קומדיה ודרמה. התובנות שלו אמנם שטחיות, אבל הדמויות מעוררות חיבה וכיף לעקוב אחריהן. אם קראתם את הביקורת שלי על "לילה קשוח", אתם יודעים שאני פחות או יותר מאמין שג'אד אפטאו הוא האנטיכריסט. אני מאשים אותו בהרג אכזרי ומתמשך של הקומדיה האמריקאית והצבת סטנדרטים שמקדמים פרובוקציות בדולר ומתיחת בדיחות עד שאינן מצחיקות יותר, על חשבון שימוש חכם באלמנט ההפתעה ובכשרונם של השחקנים המעורבים. לשמחתי, אף על פי שאפטאו חתום כמפיק על חולי אהבה והסרט נפתח עם הלוגו של חברת ההפקות שלו, בזאת מסתיימת המעורבות שלו ביצירה. חולי אהבה הוא סרט שמצחיק כשצריך, מרגש כשנדרש ולא מתאמץ להסביר כל דבר עשר פעמים למקרה שמישהו בשורה האחרונה באולם לא הבין. קומייל אפילו עוקץ לרגע אנשים שמסבירים בדיחות, שזה קצת כמו לבוא למשרד של הבוס, לעשות צרכים על השולחן שלו ואז להוכיח שהערמה המצחינה על השולחן יותר מתוחכמת מכל מה שהבוס עשה בעשור האחרון.

מצטער, קצת נסחפתי לתוך שנאת אפטאו, במקום לדבר על אהבת קומייל.

 

מה שטוב בחולי אהבה, זה שגם כשהוא קצת קיטשי ומתקתק, הוא עושה זאת במספיק חן בשביל שיהיה אפשר לסלוח לו. גם כשהוא קלישאתי ולא הכי אמין, הוא דואג שהתגובות יהיו אמינות ויחזירו את האמון באינטליגנציה של הקהל. למרות שקומייל ננג'יאני אינו במיטבו כאשר נדרש ממנו לחרוג מהפרסונה הקומית שלו, צוות השחקנים סביבו מפצה על כך ועוזר גם לקומייל עצמו להיראות יותר אנושי. חולי אהבה אינו קומדיה שמתגלגלים בה מצחוק בלי הפסקה, אך הוא מכיל מספיק רגעים משעשעים בשביל לצאת ממנו עם תחושה טובה. אפשר לומר שזו אחת הקומדיות האמריקאיות המצחיקות ביותר של השנים האחרונות, למרות שהתחרות כל כך לא מרשימה, שאני לא בטוח עד כמה מדובר בהשג. בכל אופן, הסרט מספיק חכם ורגיש בכדי להתגבר על המגרעות שלו וגם אם אינו מפוצץ בבדיחות, מצליח להעלות לפחות חיוך עם כל נסיון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.