8 דברים שלמדנו מפסטיבל קאן 2017

1. הקהל יכול להיות ממש לא נעים – חושבים שהילדים בקניון, או הזקנים שלא מפסיקים לדבר באמצע הסרט מפריעים? מדי שנה, גוברים הדיווחים על כך שהקהל בפסטיבל קאן נוטה לקריאות ביניים, צחוקים ברגעים לא מתאימים ושריקות בוז במהלך הקרנות. נוצרה נורמה של שיפוט מהיר, בה המבקרים בפסטיבל מביעים את דעתם בזמן ההקרנה, בין אם היא חיובית או שלילית, אפילו בנוכחות היוצרים והשחקנים. מוזר לחשוב על אורחים מכובדים שמגיעים לערב הפתיחה בחליפות ושמלות ערב, צועקים ומפריעים בכוונה בזמן הקרנה, אבל כנראה שהאסקפיזם שהפסטיבל נותן, גורם לאנשים לחוש יותר בנוח עם התנהגות שבהקרנה רגילה, הייתה גוררת הוצאה בכח בידי סדרנים.

לא הייתי בפסטיבל קאן, אז אני לא יודע עד כמה התופעה חמורה. אני רק יודע מדיווחים של אנשים שהיו שם שמשפטי שדה הפכו לחלק בלתי נפרד מההקרנות.

 

2. בעצם, אסקפיזם זה לא מה שהיה – אירופה נמצאת בתוך גל טרור. אין אפשרות לאמוד כמה זמן עוד ימשך, אבל השנתיים האחרונות הביאו עמן מספר פיגועים המוניים קשים במיוחד. הדבר גרם לכך שהאבטחה בקאן הייתה מהודקת מהרגיל, מה שאפילו הביא לשיבושים בלוח הזמנים של הפסטיבל. באחד הימים, מספר הקרנות נדחו בשל תיק שהושאר ללא השגחה במתחם הפסטיבל. בנוסף, הפיגוע במנצ'סטר גרם לכולם להיות יותר על קוצים. סביר להניח שהטרור הקרוב לבית יהפוך לנושא חם יותר בקולנוע האירופי בשנים הקרובות, כפי שהיה בישראל בתחילת העשור שעבר ובבריטניה ואירלנד במהלך שנות התשעים.

 

3. יש אנשים שממש לא אוהבים את נטפליקס – מכל הסרטים שכובדו בקריאות ביניים במהלך הפסטיבל, נראה שאף אחד לא ספג אותן באותה עוצמה כמו "אוקג'ה" של בונג ג'ון-הו. שריקות הבוז אפילו לא הופנו כלפי הסרט, אלא נשמעו כאשר הופיע לפניו הלוגו של נטפליקס. נראה שחלק מהמבקרים בקאן ממש לא אוהבים את שיטת ההפצה של נטפליקס, המוציאה סרטים באתר שלה בבלעדיות, או במקביל להפצה קולנועית. ידוע כבר שבעלי בתי קולנוע לא אוהבים את הגישה הזו ורבים מהם מסרבים להפיץ סרטים ללא תקופת בלעדיות במהלכה לא יהיו זמינים להורדה או לצפיה חוקית באינטרנט. מתברר שגם אנשים שבאים לפסטיבלים שונאים את הרעיון. לא כולם, מן הסתם, אבל נדמה ש"אוקג'ה" הועמד מול כיתת יורים ללא משפט ברגע שהוקרן תחת המותג של נטפליקס.

 

4. הגיע הזמן לרענן את השורות – התלוננתי על כך גם לפני הפסטיבל, כאשר נחשפה רשימת הסרטים שישתתפו בתחרות הראשית. במה שנהפך לנורמה, רוב המתחרים בוימו בידי אנשים שכבר היו בפסטיבל מספר פעמים לפני כן, במסגרת כלשהי. זה הגיוני שמארגני הפסטיבל יחפשו שמות מעניינים שכבר יודעים למה לצפות מהם, אבל נדמה כאילו חלק מהמועמדים השנה הוזמנו פשוט מתוך הרגל. נעמי קאוואסה, הונג סאן-סו, סרגיי לוזניצה, האחים ספדי וסופיה קופולה הם לא באמת שמות שמושכים הרבה עניין, אבל המארגנים העדיפו להזמין אותם על פני פרצופים טריים יותר. הסרטים של כל אלה, כמו גם של פטיח אקין ובאופן מפתיע, מיכאל הנקה, לא עוררו את התגובות להן קיוו. בהנחה שהם צופים בסרטים, או לפחות בחלקים מהם, לפני שמחליטים על השיבוץ בפסטיבל, מוזר שהמארגנים לא הצליחו להבין מראש שהסרטים האלה לא הולכים לתפוס. מה שמזכיר לי.

 

5. מיכאל הנקה מפספס – כשזה מגיע לפסטיבל קאן, מיכאל הנקה הוא רוקסטאר. מועמד מספר רב של פעמים, כולם רוצים לראות את סרטו החדש, קוראים לו גאון מבוקר ועד ערב ושני הסרטים האחרונים שלו, זכו בדקל הזהב. בשבעים שנות קיומו של הפסטיבל, אף במאי לא הצליח לזכות בפרס העליון יותר מפעמיים, אבל יש תחושה שאם מישהו מסוגל לעשות זאת, זה הנקה.

לא הפעם. באופן מפתיע, סרטו החדש של הנקה "סוף טוב", לא עורר שום עניין מיוחד. הוא לא זכה באף פרס, מבקרים לא אמרו שמדובר ביצירת מופת והסיקור סביבו היה די צנוע. הסרט קבל תגובות חיוביות, אבל בסטנדרטים של הנקה, מדובר ביחס פושר מצד הקהל של קאן. היו אפילו מבקרים שהתאכזבו ממנו וחשו שהבמאי המהולל דורך במקום וחוזר על שטיקים ישנים במקום להפתיע ולחדש. לא שאני ממעריצי הנקה, אבל מפתיע אותי שסרט שלו לא נחשב לאורך הפסטיבל לאחד הפייבוריטים לזכיה.

 

6. יש בכל זאת כמה שמות חדשים ששווה לשים לב אליהם – למרות הדבקות של מארגני פסטיבל קאן בשמות מוכרים שהיו מועמדים בעבר, הפסטיבל חשף כמה יוצרים שנמצאים יחסית בתחילת דרכם ועוד עשויים להפוך לשמות גדולים. קודם כל, ישנו זוכה מצלמת הזהב, הפרס המוענק מדי שנה לסרט הביכורים המצטיין בפסטיבל. השנה, זכתה בפרס לאונור סראייה (אני מנחש שככה מבטאים את שמה) על הסרט "Montpanasse Bienvenue". בעוד רוב הזוכים במצלמת הזהב אינם מממשים את הפוטנציאל שלהם ונשכחים עם הזמן, הפרס הוענק בעבר גם לשמות גדולים כמו ג'ים ג'רמוש, מירה נאיר וסטיב מקווין. רק הזמן ישפוט האם סראייה תהפוך למפורסמת כמותם, או שתהיה עוד שם ברשימה של הצלחות חד פעמיות.

עוד במאים עם מעט נסיון שזכו למחמאות בפסטיבל, כוללים את רובין קמפילו, שזכה בגראן פרי (הפרס השני בחשיבותו בפסטיבל) על סרטו השלישי "120 פעימות בדקה", ואת טיילר שרידן, שזכה בפרס הבימוי במסגרת מבט מסוים על סרטו השני "וינד ריבר". קמפילו ושרידן מוכרים יותר כתסריטאים של סרטים מוערכים, אבל זו הפעם הראשונה בה זכו לתשומת לב רצינית כבמאים. יש סיכוי טוב שאת שניהם עוד נפגוש לא מעט בעתיד. עוד סרט שהוקרן בפסטיבל, אך לא בבכורה עולמית, הוא "פאטי קייקס", של הבמאי המתחיל ג'רמי ג'ספר. הסרט כבר הוצג בפסטיבל סאנדאנס, אבל זכה לתגובות חיוביות גם בקאן.

 

7. פסטיבל ירושלים חוזר לגדולתו – הייתה תקופה בה הפייבוריט לזכיה בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר (ונציג ישראל לאוסקר), הוקרן לראשונה במסגרת פסטיבל ירושלים והתחיל לצבור תמיכה בקרב חברי האקדמיה הישראלית מאותו רגע. בעשר השנים האחרונות, התרגלנו שהזוכה הגדול באופיר נחשף עוד לפני כן, בפסטיבלים מחוץ לארץ. שנת 2017 עברה עד כה מבלי שסרט ישראלי כלשהו יבלוט לטובה בסאנדאנס, ברלין, טרייבקה, או קאן. זאת אומרת שהעיניים יהיו נשואות לעבר ירושלים, שם כנראה יחשף המתחרה החזק ביותר על הפרס. מאחר וזו אמורה להיות השנה האחרונה בה הכשירות לפרס אופיר אינה קשורה במועד הפצה, כנראה שזו תהיה גם הפעם האחרונה בה תהיה לשופטים בפסטיבל ירושלים ההזדמנות לראות לפני כולם את הסרט שנשלח לאוסקר.

 

8. לגבי האוסקר – כמדי שנה, גם הפעם פסטיבל קאן שפך קצת אור לגבי מועמדים פוטנציאליים לאוסקר. "מעשה פלאים" של טוד היינז ו"וינד ריבר" של טיילר שרידן נכנסו למרוץ לפרס הסרט הטוב ביותר. ההופעה של חואקין פיניקס ב"מעולם לא היית כאן באמת" של לין רמזי זיכתה אותו בפרס בקאן ויתכן מאוד שעוד יהיה מועמד עליה בפרסי סוף השנה. דניאל מקדונלד, השחקנית הראשית ב"פאטי קייקס", קבלה חיזוק נוסף למחמאות מסאנדאנס. יורגוס לנתימוס עשוי לקבל מועמדות שניה ברציפות על כתיבת תסריט, הפעם על "הריגת איל קדוש". זוכה דקל הזהב, "הכיכר", בוודאי יוזכר כמועמד אפשרי מטעם שבדיה לאוסקר לסרט בשפה זרה (אם כי אני לא יודע מה אחוז האנגלית בו) ו"120 פעימות בדקה" עשוי לייצג את צרפת בקטגוריה. למרות שקצת נשכח בין שאר השמות בתחרות הראשית, יתכן ו-"Redoubtable" יחזיר את מישל האזאנוויציוס לתמונת האוסקר, שש שנים לאחר שזכה בו על בימוי "הארטיסט".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.