ביקורת: הנוסע השמיני: קובננט

IMG_20170323_0950491_resize.jpg

 

מתי אפשר לומר שסדרת סרטים נמשכת יותר מדי? מהיר ועצבני ומלחמת הכוכבים ממשיכות להצליח גם בסרט השביעי והשמיני בסדרה ומתוכננים עוד כמה בעתיד. סדרת הארי פוטר משכה מספר דומה של סרטים ורק הלכה והשתפרה לקראת סופה. שודדי הקריביים והרובוטריקים מוכרות כרטיסים הרבה אחרי ששכחו מקו העלילה המקורי. נראה שכל עוד נכנס כסף, יש טעם לייצר עוד סרטים, גם אם זו לא בהכרח הייתה הכוונה המקורית.

סדרת הנוסע השמיני שונה בהתנהלות שלה. היא לא נעשית על פס יצור כמו רוב הסדרות, אלא כל סרט נבנה בעצמו מחדש, לעתים עם צוות שונה לחלוטין מאחוריו. הסרט הראשון יצא ב-1979, השני ב-1986, השלישי ב-1992 והרביעי ב-1997.  אם לא סופרים את המפגש עם הטורף, שאינו קאנון, הסרט הבא שיצא ביקום של הנוסע השמיני, הוא "פרומתאוס" מ-2012. בסרט הזה, חזר הבמאי המקורי, רידלי סקוט, בכדי לספר את הרקע לפרקים האחרים. זהו פריקוול שאפילו לא הוצג במקור כחלק מהסדרה, אלא כהתחלה של סדרה נפרדת. חמש שנים מאוחר יותר, יוצא "הנוסע השמיני: קובננט", שממשיך את קו העלילה שהוצג ב"פרומתאוס". בערך.

בשנת 2104, נמצאת ספינת החלל קובננט בדרכה לישוב כוכב לכת מרוחק. בשל סערת נויטרונים, נאלץ האנדרואיד וולטר להעיר את הצוות האנושי של החללית על מנת שיטפלו בתקלה ויצילו את אלפי המתיישבים החיים והעוברים המוקפאים שנמצאים על סיפונה. בזמן שהם מתקנים את הספינה, נקלט שדר מגרם שמימי קרוב עליו לא ידעו. סריקה מהירה מגלה שהוא מאוד דומה לכדור הארץ והקפטן מחליט לשנות מסלול ולנחות על כוכב הלכת המסתורי על מנת לבדוק אם הוא מתאים לקיום חיים, דבר שעשוי לקצר את המסע בכמה שנים.

זמן קצר לאחר הנחיתה, הצוות מגלה שכוכב הלכת השלו למראה, בעצם מאוכלס ביצורים רצחניים. מבלי לדעת כלום על היצורים, אבל עם אפס הקפדה על פרוטוקול בטיחות, הצוות מוצא עצמו נרדף בידי מה שהקהל כבר יודע לזהות בתור החייזר שנתן לסדרת הסרטים את שמה. דיוויד, אנדרואיד הזהה לוולטר שנותר על כוכב הלכת לאחר שהמשלחת הקודמת התרסקה עליו, הוא היחיד שיודע מה טבעם של היצורים ויכול לעזור לצוות לחזור בבטחה לקובננט.

"פרומתאוס" הוא סרט שפלג את הקהל לשתי קבוצות עיקריות. האחת חשבה שמדובר בסרט מבריק, בעוד השניה חשבה שהוא מטומטם להפליא ומתבסס יתר על המידה על הטיפשות של הדמויות כדרך לא אורגנית ליצור מתח. הנוסע השמיני: קובננט הופך את הויכוח לחסר משמעות, כי על יד קובננט, "פרומתאוס" יראה לכולם כמו יצירת מופת.

אחרי הצפיה ב"קינג ארתור", לא חשבתי שאראה בזמן הקרוב סרט שמשתמש בכל כך הרבה קיצורי דרך לא הגיוניים ומסתמך עד כדי כך על קלישאות שלקוחות מסרטים אחרים. שמחה וששון, לא עבר שבוע וקובננט הראה שמאי 2017 מוקדש ככל הנראה להפקות ענק מטומטמות להפליא. לא יאמן כמה פעמים הדמויות בסרט מתפצלות מיוזמתן והולכות ישירות לתוך מלכודות. לא יאמן כמה פעמים הן נוגעות בדברים בלי לבדוק קודם את טיבם. לא יאמן כמה החלטות גרועות שרשרת הפיקוד של הקובננט מסוגלת לקבל רק בשביל לצעוד הישר אל תוך סכנה שהייתה נמנעת אם רק היו מפעילים מידה כלשהי של שיקול דעת.

הסרט אפילו מכיר בכך שאלו החלטות גרועות. התסריטאים מנסים ליצור דיון רציני בכדי להסביר בחירות מסוכנות, אבל מה שקורה בפועל זה שדמות אחת מציינת את המובן מאליו, שמדובר ברעיון רע, ובזאת הסרט כאילו סגר את הפינה וממשיך אל הטיפשות ומעבר. דניאלס, אחת מחברי המשלחת, אפילו אומרת בשלב מסוים ש"שום דבר מזה לא הגיוני" ואף אחד לא מתיחס לדבריה. אני יודע איך את מרגישה דניאלס. השאר פשוט מקבלים את המצב כמו שהוא ונותנים אחד לשני לקבל החלטות גרועות במיוחד. כל נסיון לטוויסט בעלילה, צפוי לחלוטין כי הסרט כל כך מתעצל ליצור משהו מפתיע, שהוא אפילו לא קרוב.

מייקל פסבנדר מגלם תפקיד כפול. הוא גם וולטר וגם דיוויד, שחרף היותו אנדרואיד, גדל שיער מאז שנחת על כוכב הלכת ב"פרומתאוס". אין הסבר לכך שאנדרואיד מסוגל להצמיח שיער, או איזו תועלת זה משרת, אבל זה פשוט אחד מהדברים הרבים שהסרט מעדיף שלא נשאל, כי אז עוד יצטרך לתת הסברים והיקום יקרוס לתוך עצמו. יש סצנה אחת באמת מרשימה, בה שני האנדרואידים משוחחים וצוות האפקטים עשה עבודה מדהימה ביצירת תחושה של קשר ודינמיות בין שתי הדמויות המגולמות בידי אותו שחקן. זו גם הסצנה הכי מצחיקה בסרט ולרוע המזל, היא אמורה להילקח ברצינות.

בכלל, אם היו אומרים לי שהנוסע השמיני: קובננט נוצר בתור פרודיה עצמית, בדומה ל"גרמלינס 2" או "שליחות קטלנית 3", הייתי מאמין. זה רעיון הגיוני לחלוטין בהתחשב בכמות הדברים המטופשים שקורים במהלך הסרט. הדמויות מתנהגות כמו קלישאות של סרטי אימה ולא מעט רגעים מזכירים יותר את הקטע בדיינר ב"שגעון בחלל" מאשר חלק אמיתי מסדרת הנוסע השמיני.

הבעיה היא שאף אחד לא גלה לרידלי סקוט שהסרט החדש שלו הוא פרודיה. קובננט מבוים ברצינות מוגזמת, כזו שלא נראתה גם בסרטים הקודמים בסדרה. הוא מלא בחשיבות עצמית ובחוסר מודעות, מה שהיה בסדר אם היה בעלילה שמץ של מקוריות, אבל בהעדר רעיונות חדשים, אין שום טעם לקיומו של הסרט. בסרט הראשון מ-1979, בקושי ראינו את האויב. הנשק שלו היה אלמנט ההפתעה. לא ידעו מה הוא, למה הוא מסוגל, איך הוא נע, מה הורג אותו ומה הוא בכלל רוצה. בסרט השני, במקום הפתעה, קבלנו כמות. החייזרים נהנו מיתרון מספרי על בני האדם, במין היפוך תפקידים אירוני. בקובננט, אין שום הפתעות. אנחנו כבר יודעים איך היצור נראה ואיך ניתן לגבור עליו. המחשבה שעוד אפשר להפתיע בלי להוסיף שום מידע לגבי החייזר עצמו, היא יהירה ולא קשורה למציאות. זה כאילו רידלי סקוט עצמו לא צפה בסרט המקורי וחושב שאנחנו לא יודעים מה קורה כשמקרבים את הפנים לביצה של חייזר. הלוואי שהייתי ממציא את החלק האחרון.

"הנוסע השמיני" המקורי הוא אחד מסרטי האימה האהובים עלי. הוא מנצל בצורה חכמה את המקום המוגבל בו הוא מתרחש ואת העובדה שהקהל לומד דברים ביחד עם הדמויות ומופתע בדיוק באותה מידה כמותן. לאורך הסרטים שיצאו עד קובננט, נוסף הרבה מידע ונוצרה תבנית עלילתית קבועה פחות או יותר. הרבה סרטים שלא קשורים לסדרה השתמשו ברעיונות דומים והרחיבו רבים מהם. עכשיו שהגיע הנוסע השמיני: קובננט, הטריקים הישנים כבר לא עובדים. יש אנשים שיצפו בסרט בלי לראות את החלקים הקודמים, אבל סביר להניח שצפו בסרט אימה אחד או שניים בחייהם וקובננט לא מציע להם משהו שטרם ראו. הוא מזלזל באינטליגנציה של הקהל במידה כזו, שבשלב מסוים, הקהל מתחיל לזלזל בחזרה. כמה זמן אפשר להעמיד פנים שזה סרט רציני? הדבר היחיד שהנוסע השמיני: קובננט נותן טוב יותר מקודמיו, זה את האפשרות להתנתק מהסיפור ולהנות מאינספור המגרעות והבדיחות הלא מכוונות שבו. לא זה מה שמחפשים בסרט חדש בסדרה, אבל זה מה שנשאר ממנה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.