ביקורת: זוטרופוליס

Zootopia-Poster_resize.jpg

 

בשנתיים האחרונות, היה בעולם האנימציה סרט אחד שלא ניתן היה לחמוק ממנו, על מלכה בעלת שליטה על-טבעית במזג האוויר ואחותה שיוצאת להחזירה לארמון. זכינו למעט הסחת דעת בזכות "הקול בראש", אבל בואו נודה בזה, עוד פורים עבר ולא יכולתם לצאת לרחוב בלי לדרוך על איזו אלזה קטנה. לאחיינית שלי עשו יום הולדת בנושא "לשבור את הקרח" והעברתי את חלקו לבד בחדר אחר, כי באמת הגיע הזמן שישחררו.

אחרי כל התקופה הזו, יתכן ומסתמנים חילופי שלטון. "זוטרופוליס" שבר במהלך חודש מרץ מספר שיאים שנקבעו בידי "לשבור את הזין מרוב שהסרט הזה יצא מכל חור", בהם הפתיחה הגדולה ביותר לסרט אנימציה של דיסני, שאינו מבית היוצר של פיקסאר. זה תואר שנראה קצת מסורבל, אבל הוא אומר שזוטרופוליס מוכר כרטיסים כמו עוגות גזר חמות ואולי יסיר מעלינו סוף כל סוף את החורף הנצחי לכאורה של פרוזן.

זוטרופוליס מתרחש בעולם בו אין בני אדם, אבל שאר היונקים התפתחו אל מעבר לדרכיהם הפראיות והקימו חברה מודרנית משגשגת. יש עוד מתיחות פה ושם, אבל המחשבה שטורפים יתקפו אוכלי עשב, נתפסת יותר כפיקציה מאשר חלק מההיסטוריה של הטבע. כמו גן עדן המקראי, או חלום רטוב של גרי יורופסקי, כל החיות רואות באכילת בשר מעשה ברברי ולא מוסרי בעליל.

ארנבת כפרית בשם ג'ודי הופס, מגיעה לעיר הגדולה זוטרופוליס על מנת להצטרף למשטרה. היא חולמת לעצור פושעים ולהפוך את העולם למקום טוב יותר, אבל מגלה שתקרת ביבר הזכוכית נמוכה מכפי שצפתה. בעוד יונקים גדולים וחזקים מקבלים משימות מסוכנות, כמו חיפוש נעדרים, או רדיפה אחר פושעים נמלטים, ג'ודי מעבירה את היום הראשון בעבודה בחלוקת דו"חות חניה. כאשר היא מבינה שלא כל היונקים נולדו שווים בעיני מפקד התחנה, היא מגיעה איתו להסכם, לפיו תפרוש מיוזמתה אם לא תמצא את אחד הנעדרים בתוך 48 שעות.

כשראיתי שזוטרופוליס מתחיל עם אקספוזיציה על העולם ומתמקד בחלומות של ג'ודי להפוך אותו למקום טוב יותר, קצת התאכזבתי. הטריילרים לסרט הציגו מציאות יומיומית שקל להזדהות איתה, כאשר בעלי חיים שונים ממלאים את מקומם של בני האדם, אבל הפתיחה של הסרט הייתה לי ממוקדת מדי. חששתי שזה עומד להיות סיפור הסובב סביב דמות אחת, במקום לתת הצגה מקיפה של יקום מקביל. כחצי שעה לתוך הסרט, שכחתי שהעניין אי פעם הטריד אותי. הבניה של הסיפור אמנם נוסחאתית, אבל מבוצעת היטב והרקע הניתן לאבולוציה המחשבתית שעברו היונקים, לא רק מעלה שאלות מטרידות שהסרט נמנע בכוונה מלעסוק בהן (מה קרה לשאר בעלי החיים? האם ככה היוצרים מאמינים שהעולם היה נראה ללא פרימטים?), אלא גם משתלב היטב במסר אותו רוצים להעביר.

זה לא סתם סרט בו מחליפים אנשים בבעלי חיים אחרים בשביל בדיחות מהירות, בסגנון "תפוס ת'כריש". יש כל מיני משחקי מילים ובדיחות רקע שקשורות לצורות ולגדלים השונים של היונקים בזוטרופוליס, אבל הסרט עוסק במשהו עמוק יותר. הגזעים השונים של בעל החיים הם משל למוצאים האתניים והרקעים המגוונים מהם בני אדם מגיעים. ג'ודי אמנם צוערת מצטיינת, אבל היא מתקבלת למשטרה בזכות תכנית לשילוב יונקים קטנים. השועלים בהם היא נתקלת במהלך חייה, תמיד מלווים באזהרות אותן שמעה מינקות, שאין לסמוך על היצורים הערמומיים האלה. גם הרקע הכפרי של הארנבת הקטנה בעיר הגדולה, משחק תפקיד. עם כל הכבוד לאינטגרציה ולמחשבה שכולם מפותחים מכדי לעסוק בדעות קדומות, זוטרופוליס מחולקת לאזורי אקלים מלאכותיים ולרובעים של מיעוטים, במקום ליצור סביבת מחיה משותפת לכולם. זאת בניגוד לכפר, שם כולם חיים עם כולם ומנהלים עסקים זה עם זה. זוטרופוליס בנויה כמו גן חיות גדול, בו לכל בעל חיים יש את הנישה שלו ואין לו צורך לחלוק מרחב מחיה עם אאוטסיידרים.

המסר החשוב, מהסוג שסרטי האנימציה של דיסני מצטיינים בהם בעשור הנוכחי הוא שגזענות קיימת. גם החברה הכי נאורה כלפי חוץ, מתבססת על דעות קדומות ומתחים חדשים. בין אם מדובר באפליה על רקע גודל פיזי, מוצא גיאוגרפי, או סטריאוטיפים אינהרנטיים יותר, הדמויות בזוטרופוליס נחשפת למצב העקום על בסיס יומיומי. עם זאת, הגזענות היא חלק כל כך קבוע מחייהם של בעלי החיים, שרק מי שנפגעים ממנה בכלל מודעים לקיומה, בעוד החזקים שולטים.

בצעד אווילי, מפיצי הסרט בישראל מגבילים את מספר ההקרנות בשעות הערב. בעוד אין בעיה למצוא הקרנה במהלך היום, לא מראים התחשבות של ממש במבוגרים עובדים. זה חבל, כי הרבה מהבדיחות והמסרים בסרט יהיו מובנים יותר לקהל בוגר. בניגוד ל"קונג פו פנדה 3", שנועד למשוך בעיקר קהל צעיר, זוטרופוליס בנוי בקצב שגם מבוגרים יהנו ממנו ומכיל המון פרטים קטנים שקשה לתפוס במבט חטוף. הוא גם כולל התיחסויות לסרטים אחרים ולארועים היסטוריים שלא מוכרים לרוב הילדים. זה לא ימנע מקהל צעיר להנות ולהתרגש, אבל חבל שלדורות אחרים, שהסרט בהחלט פונה גם אליהם, לא מוצעת גמישות בבחירת שעת הצפיה.

תזמון היציאה של זוטרופוליס לאקרנים עשוי להיות מקרי, אבל כשדונלד טראמפ מלבה מתיחות בין-גזעית על מנת להיבחר לנשיאות ובאירופה לא יודעים מה לעשות עם כל המהגרים שנוחתים עליהם בשנים האחרונות, הסרט הזה הוא בדיוק מה שילדים צריכים לשמוע ולא לומדים בשום מקום אחר. גם הטיפוס החברותי ביותר גדל עם רקע של דעות קדומות, הסללה היא דבר קיים ולא כל מי שנראה כמו דבר אחד, בהכרח נופל לסטראוטיפ המתאים. לפעמים, אנחנו בוחרים לראות אחרים דרך פילטרים שהושתלו אצלנו בגיל צעיר, לפני שידענו שקיימת אפשרות נוספת. זוטרופוליס הוא הסרט עם המסר החשוב ביותר שמוקרן כרגע בקולנוע. זה מסר פשטני, שאמור להיות מובן מאליו, אבל אני חי בישראל מספיק זמן בשביל לדעת שזה שאומרים לי שכל האנשים ראויים ליחס זהה, לא אומר שהמציאות מתנהלת לפי עקרון זה.

מה שמתחיל בקטן, כסיפורה של ארנבת שמנסה לפרוץ מחסומים ולהוכיח את עצמה, הופך לסיפור גדול בהרבה. צוות מדובבים יוקרתי, הכולל את ג'יניפר גודווין, ג'ייסון בייטמן, אידריס אלבה, ג'יי קיי סימונס ועוד שורה של שחקנים שתורמים את קולם, חלק כבדיחה פנימית על עצמם או על תפקידים אחרים שלהם (בדקו אחרי הצפיה את מי קריסטן בל מדבבת), מעניק לעולם בו הסרט מתרחש צבע וחיות. האנימטורים עשו עבודה טובה, אף על פי שהבימוי אינו מתאפיין בהברקות חזותיות. גם אם הדבר המרשים ביותר בסרט הוא מים, עיצוב העולם אינו מתפשר ומשחק היטב על הנסיון לשלב בעלי חיים שונים באותו מרחב, תוך התחשבות במאפיינים הפיזיים וההתנהגותיים שלהם. זה לא פשוט, אבל הצוות מאחורי זוטרופוליס עשה עבודה טובה בלקיחת הצרכים השונים בחשבון.

למרות סיפור צפוי רוב הזמן, זוטרופוליס הוא חוויה מהנה וחשובה. הוא מומלץ למבוגרים שיעריכו את ההומור שלו ולילדים שילמדו ממנו משהו שבבית ספר כבר לא נעים להזכיר. סרט שבוחר להציג עולם ללא בני אדם, צריך להצדיק זאת גם בתוכן. זוטרופוליס מצדיק את הבחירה בכך שבעלי החיים לא רק מתנהגים כמו בני אדם, אלא גם נופלים לאותן חולשות שאנשים אמיתיים צריכים להתמודד איתן. אפילו הגיבורה אינה חפה מדעות קדומות ונקודת המבט שלה חיונית על מנת שנבין שגם אם התנתקנו מהטבע, יש בנו צדדים שלא התפתחו מעבר לתקופת האבן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.