ביקורת: מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר

star-wars-force-awakens-official-poster_resize

 

אני לא אוהב את סרטי מלחמת הכוכבים. אני לא מעריץ, לא של הטרילוגיה המקורית ולא של זו מלפני עשור וקצת. מעולם לא הבנתי את ההתלהבות מהעלילה, הדמויות, או כל דבר פרט לאפקטים ולעריכת הסאונד, שאיכשהו מצליחים להיות מרשימים גם כיום. מבחינתי, סרטי מלחמת הכוכבים נמצאים באותה שורה עם הסנדק והאזרח קיין. אני יודע שכחובב קולנוע אני אמור לאהוב אותם, אבל אני לא יכול להתעלם מכל הפגמים שלהם.

עם הגישה הצינית הזו, הגעתי להקרנת "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר", הסרט השביעי ותחילתה של טרילוגיה חדשה, הפעם ללא מעורבות של המנהיג העליון ג'ורג' לוקאס. דיסני קנו את הזכויות על המותג ומינו את ג'יי. ג'יי. אברמס לבמאי ותסריטאי, לצד לורנס קסדן שמתברר שעוד חי (וכתב חלק מהסרטים הקודמים במותג). ידעתי שיהיה לי קשה להתלהב, דמיינתי איך יחזור התרחיש מ-1999, כשכל המעריצים נהרו לבתי הקולנוע, רק כדי לגלות שהסרט החדש לא עומד בציפיות ותהיתי עד כמה אברמס, שכבר נפח חיים חדשים במשימה בלתי אפשרית ומסע בין כוכבים, יעז להתרחק מהמקור ולקחת את הסדרה למחוזות חדשים.

ובכן, הסרט הקודם שאברמס ביים היה "האויב בתוכנו – סטארטרק" וזה היה צריך להיות הרמז הראשון שלי. אברמס אמר בזמנו שהוא לוקח את הדמויות המוכרות לכיוונים חדשים ולא מתכוון לחזור סתם על הסרטים הקודמים בסדרה, אבל עשה בסופו של דבר בדיוק להפך.

הכוח מתעורר מתרחש, איך לא, בגלקסיה רחוקה, שנים אחרי ארועי "שובו של הג'דיי". במקום האימפריה, שולט כעת המסדר הראשון, אשר מונהג בידי דיקטטור מסתורי בשם סנוק. כחלק מהמאבק ברפובליקה שהוקמה בידי המורדים מפעם, יוצא המסדר הראשון לפשיטה על כוכב הלכת ג'אקו, במטרה לאתר את הסוד השמור ביותר ביקום – מיקומו של לוק סקייווקר. לוק נעלם לפני שנים והדרך היחידה למצוא אותו תמונה במפה עליה שומר דרואיד קטן בשם BB-8. לא ידוע מדוע לוק מסתתר, אבל כולם רוצים להגיע אליו ראשונים על מנת להשיג קלף מנצח במלחמה. למרות שאחד הצדדים בברור מסוגל להשמיד את השני גם ככה.

את חיילי המסדר הראשון מוביל קיילו רן, מפקד בעל כוחות ג'דיי שהעולם כבר לא מאמין בקיומם. איש לא יודע איך קיילו רן נראה או נשמע, מכיוון שהוא עוטה מסכה וקולו מעוות… למה זה מוכר לי? סטורמטרופר בודד, המכונה פין, נוטש את החללית ומתרסק על ג'אקו, שם הוא פוגש את BB-8 ואישה צעירה בשם ריי, המתקיימת בזכות איסוף חלקי מתכת ומכירתם תמורת מזון. ריי חושבת שפין חבר במחתרת והשניים מחליטים להביא את הדרואיד החמוד לבסיסו ואם אפשר, פין גם ישמח להתרחק מהמסדר הראשון כמה שיותר מהר.

עד האמצע, הכוח מתעורר הוא סרט לא רע. אמנם מלא בצרופי מקרים לא מוסברים (או שג'אקו כוכב לכת ממש קטן, או שכולם איכשהו נוחתים במרחק הליכה מאותו שוק) ובדמויות לא עקביות (פין אומן כל חייו להיות לוחם, עד שהוא מגיע לקרב אמיתי וחווה הלם קרב שחולף ברגע שהוא מגיע לעוד קרב), אבל הוא מתחיל כסיפור פנטזיה חללית מבדר, עם מנה נאה של מודעות עצמית ותצוגת משחק לא רעה של שחקנים כמו דייזי רידלי, ג'ון בוייגה ואוסקר אייזאק, שכבר מתחיל להיות מיותר לציין שהוא אחד השחקנים הטובים בעולם מתחת לגיל ארבעים.

הבעיות מתחילות כשאברמס ושות' עושים את אותה טעות שעשו ב"האויב בתוכנו". הסרט מאבד את הזהות העצמית שלו ועושה פניית פרסה לעבר חזרה על רעיונות עלילתיים שהופיעו בסרטים קודמים. אז הפעם יש לדמויות שמות אחרים ובמקום אימפריה יש את המסדר הראשון ובמקום המורדים יש מחתרת, אבל מה ההבדל? זו אותה עלילה, רק צפויה יותר, כי ראינו את כל זה בטרילוגיה המקורית. זה דבר אחד לקרוץ למעריצי הסדרה ולהכניס כל מיני התייחסויות לסרטים קודמים, אבל הכוח מתעורר הוא פלגיאט באישור. במקום להציע משהו חדש ולהרחיב את הסגה אל מעבר לששת הסרטים הקודמים, הסרט החדש של מלחמת הכוכבים עושה קופי פייסט לקטעים מפרקים 4-6 ומקפיץ דמויות ותיקות לסיפור, כאילו להדגיש עוד יותר שלא טרחו לכתוב עלילה חדשה.

זה מרגיז במיוחד כי הדמויות החדשות דווקא עובדות, כל עוד לא מאלצים אותנו להשוות אותן לגרסאות הזקנות יותר. הכימיה בין פין וריי מצוינת וחוסר היכולת שלהם לתפוס בהתחלה כמה עמוק הם הסתבכו, הוא דבר שיוצר עניין בפתרונות הפחות מופרכים שהם מוצאים לבעיות. זה שאחת הדמויות אומנה להיות לוחמת, אבל מעדיפה לברוח מעימות, בעוד השניה גדלה בחור הכי מוזנח במערכת השמש ועדיין יכולה לקרוע את הצורה לאויבים, יוצר ניגוד מעניין, רק חבל שאינו מוסבר בשום שלב. רידלי ובוייגה הצעירים מבינים את הדמויות אותן נבחרו לגלם ובאמת שהייתי שמח לראות סרט שמתמקד רק בהן.

אלא שהכוח מתעורר זונח במהרה את הרעיון. הוא מתחיל עם פין וריי כדמויות ראשיות, אבל דוחק אותם יותר ויותר לשוליים ככל שהעלילה מתקדמת, על מנת למחזר שטיקים שכבר ראינו. אותו הדבר קורה למז, דמות אותה מדובבת בכשרון רב לופיטה ניונגו, אשר נראית כאילו יש לה סיפור מרתק, אבל מתברר שאינה אלא כלי לקידום העלילה אל עבר המוכר והלעוס.

כנראה שלמעריץ של מלחמת הכוכבים זה יראה אחרת. מבחינתי, בכל פעם שהופיע על המסך משהו מוכר, אבדתי עוד קצת עניין בסרט. הסיפור המקורי נדחק לטובת צבאות שלא החליפו מדים, רובים, או כלי טיס למרות שחלפו עשורים ומאבק בין מחתרת עם יכולת צבאית לא מבוטלת, לבין ארגון רשע כל כך גנרי, שכמעט לכל החברים בו יש מבטא בריטי. מה המניעים של המסדר הראשון, איך סנוק עלה לעמדת שלטון, או למה הוא משתמש בסטורמטרופרים של האימפריה הישנה? הדברים האלה לא מוסברים.

יתכן וכמו הרבה שאלות, ההסבר יגיע בהמשך הטרילוגיה. עוד שני סרטים צפויים לצאת ב-2017 ו-2019. ריאן ג'ונסון החביב עלי אחראי על הסרט הבא, אבל אני לא באמת מצפה לשינוי. ג'ונסון יקבל הוראות מאברמס שמקבל הוראות מדיסני וכנראה שהעכבר הגדול לא רוצה לסטות מנוסחה מנצחת, גם אם זה אומר שאפשר לנחש בדיוק מה עומד לקרות בכל רגע נתון. אם בתחילת הסרט, זה עוד כיף, כי הפוקוס הוא על דמויות חדשות, עם האפשרות שיתייחסו הפעם לחיילי האימפ… המסדר הראשון כיותר מבשר תותחים שלא יודע לכוון, ההמשך מבהיר שלא באנו ללמוד משהו חדש. נקודת ההנחה היא שאהבתם משהו לפני 38 שנה ותאהבו אותו גם היום.

לפני הסרט הוקרנו טריילרים ל"קריד" ול"סופרמן נגד באטמן". שני הסרטים בנויים סביב דמויות שכמו מלחמת הכוכבים, זכו להצלחה מסחרית אדירה בסוף שנות השבעים. אלא שרוקי ואיש הפלדה השתנו והסרטים החדשים שלהם מאפשרים שילוב של דמויות חדשות והכרה בכך שהקהל מחפש משהו אחר, בין אם מתוחכם יותר, או דווקא יותר ישיר ולעניין. איכשהו, הכוח מתעורר מצליח לא לחדש בשום צורה ועדיין לכבוש קהל חדש. אני לא יכול להסביר למה בדיוק, ממש כפי שאין באפשרותי להסביר מה כל כך הרבה אנשים מוצאים בכל הסדרה. האפקטים מגניבים וכמו כל יצור בעל נשמה, גם אני רוצה עכשיו לרוץ לחנות הצעצועים ולקנות BB-8 משלי, אבל אני באמת לא רואה איך אפשר להתעלם מכך שמדובר בחזרה על אותו הסרט שיצא שנה אחרי שטוביה צפיר אמר בגבעת חלפון "אם הכוח לא יעזור, תעבור לבית"ר". עברו כמעט ארבעה עשורים ואנשים עדיין מתלהבים מאותו סיפור, רק עם כמה דמויות חדשות שממלאות את מקומן של הישנות.

פה המלכוד הגדול שלי כמבקר. אני לא רוצה להמליץ על הסרט למי שאינו מעריץ של מלחמת הכוכבים גם ככה. למעשה, גם למעריצים לא הייתי ממליץ עליו, כי אני טועה לחשוב שהם רואים את הכוח מתעורר מתוך רצון למשהו שונה. רק שהם לא. אם אתם נלהבים לקראת הסרט, זה כי אתם רוצים תוספת, לא חלופה. אתם אוהבים את מלחמת הכוכבים ושום דבר ממה שאכתוב לא ישנה זאת, כמו ששום דבר ממה שיגידו, לא יגרום לי פתאום לחשוב שמדובר ביצירת מופת. אם תשאלו אותי, אז לא, הכוח מתעורר לא שווה את ההייפ. הוא לא שווה אפילו חצי ממנו. סתם עוד סרט עשוי היטב מבחינה טכנית, אבל נדוש לחלוטין מבחינת תוכן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.