ביקורת: עולם היורה

jp4-2015-poster_resize

לפני כמה ימים, נודע כי שטפונות קשים הביאו לשחרור בעלי חיים מגן החיות של טביליסי. החיות שוטטו ברחובות העיר, להנאת הצלמים ולאימת התושבים. הנהלת גן החיות בקשה מתושבי העיר שלא לנסות ולהרוג את החיות, אפילו אם מסתובב להם אריה מול הבית. אחרי כמה ימים של היפופוטמים בתחנות דלק ותנינים שוחים ברחובות, התברר שרבים מהתושבים לא שמעו לבקשה ועובדי גן החיות נאלצו לקבור גופות של טורפים גדולים שהפחידו את אנשי העיר.

זה מה שקורה במציאות כשבעלי חיים פראיים משתחררים מהשבי ומוצאים עצמם בסביבה לא מוכרת. בני האדם הפכו במהירות הבזק מקופים הנמלטים על חייהם לציידי העל של כדור הארץ. יש לנו את הנשק הכי חזק, את ההכרות הכי טובה עם גיאוגרפיה עירונית ואת הנכונות להרוג בכדי להגן על משפחתנו, גם אם מנסים לשכנע אותנו שאין בכך צורך. טיגריסים וזאבים שרגילים לקבל אוכל ממטפלים ומעולם לא נאלצו להימלט או להילחם על חייהם, יהיו בהכרח בעמדת נחיתות מול האדם.

לפני 22 שנה, יצא סרט שהתעלם מנקודת ההנחה הזו והחליט שעם דינוזאורים, החוקים יהיו שונים. הם גדולים, יצריים ורעבים יותר מכל בעל חיים מודרני, אז סטיבן ספילברג החליט לעשות אותם קשים במיוחד לעצירה. זה הוביל לשובר קופות ענק ולסכומים אסטרונומים במכירות מרצ'נדייזינג, אבל גם לשני סרטי המשך פחות מוערכים. סליחה, שלושה סרטי המשך, כי כמו הדינוזאורים בסרט, גם את המותג של פארק היורה החליטו להשיב לחיים, שנים אחרי שחשבו שהוא נכחד.

הסרט מתרחש באי איסלה נובלר, שם פועל "עולם היורה", פארק מלא בדינוזאורים שנוצרו במעבדה על מנת לשעשע את קהל המבקרים. לפני שני עשורים, הייתה שם טרגדיה כשהדינוזאורים השתחררו והחלו לתקוף אנשים, אבל מה הסיכוי שזה יקרה שוב באותו מקום, עם אותם דינוזאורים, רק עם בעלים יותר פזיז, שמאמין שכל מה שקורה בעולם הוא מעבר לשליטתנו?

זאק וגריי מגיעים לפארק, המנוהל בידי דודתם קלייר, אישה עסוקה הדואגת שהמבקרים מרוצים ומשאירים אחריהם מספיק כסף. בחלק אחר של האי, חייל לשעבר בשם אואן מאמן ולוצירפטורים למלא אחר פקודות. למי שלא זוכר, ולוצירפטורים הם דינוזאורים בגודל אדם, הרצים בחבורות אחרי טרפם ונחשבים אולי לטורפים האכזריים ביותר של עידן היורה… למרות שבמציאות, הם היו יותר קפצנים מאשר אצנים, היו מכוסים נוצות והופיעו לראשונה מאה מיליון שנה אחרי שעידן היורה הסתיים, אבל אם נתחיל לנטפק את הסרט, לא נצא מזה.

זה לא שכל מה שיכול להשתבש, אכן משתבש, אבל הדבר האחד שאסור שיקרה באתר תיירותי פופולרי המלא דינוזאורים, אכן קורה. אני לא יודע כמה כסף נשפך על מנת לטייח את מה שהיה לפני 22 שנה, אבל מישהו החליט שזו הייתה תקלה חד פעמית והכל יהיה בסדר עכשיו. הי, אפילו מפתחים זן חדש של דינוזאור טורף כל כך גדול, שמגביהים את החומות סביב שטח המחיה שלו על מנת שלא יטפס החוצה. מה כבר יכול לקרות?

עולם היורה לא נועד לאנשים שעוצרים רגע לחשוב על ההגיון בסרט. שלושת הסרטים הקודמים נועדו להדגיש עד כמה פארק בו משוטטים דינוזאורים מהונדסים גנטית, הוא רעיון רע, אבל הנה הוא קיים והעובדים מתבקשים שלא להזכיר את מה שקרה בשנות התשעים. קלייר מהססת כשצריך לקבל החלטות מהירות וכנראה תעדיף למצוא מקלט מדיני בסין כשיתחילו להגיע תביעות הביטוח. למרות זאת, היא הדמות הטובה בעולם מלא אינטרסנטים שלא מוכנים לקחת אחריות על מעשיהם. ברייס דאלאס הווארד קצת מעצבנת בהתחלה, כמו כל הדמויות בסרט, אבל הולכת ומשתפרת ככל שהמצב מתדרדר.

גם כריס פראט, המגלם את אואן, נראה מנותק בתחילת הסרט. הוא צריך לעשות פוזה של מבין בדינוזאורים שהוא גם קצת ילד רע וקצת אחרון גיבורי הפעולה וזה די אבסורדי למשך זמן מה. רק כשהוא חולק מסך עם הווארד, הדמות שלו מתחילה להראות אמינה.

ישנם לפחות שני קווי עלילה מיותרים לחלוטין. הראשון הוא של זאק וגריי שלא תורמים שום דבר לעלילה, חוץ מנסיון מאולץ להוציא תגובה רגשית מהקהל. הקו השני קשור לתאגיד המעוניין להשתמש בדינוזאורים מאולפים ללוחמה בשטח, כי יש להם מאות מיליוני שנות אבולוציה שהפכו אותם לציידים עילאיים. גם אם נתעלם מכך שכל הדינוזאורים בסרט בני פחות משלושים שנה ופותחו על ידי הפריה מלאכותית ושילוב די.אן.איי של חיות אחרות, שמישהו יגיד לאיש הנחמד שהדינוזאורים המקוריים נכחדו לפני 65 מיליון שנה ואלה ששרדו, התפתחו לתרנגולות ויענים, לא בדיוק מכונות הלחימה שרוצים לשלוח מול דאעש.

הסיבה שקווי העלילה האלה מיותרים, היא שכמו שאואן אומר בעצמו, דינוזאורים זה לא מספיק מלהיב? צריכים להוסיף עוד שני ילדים שעולים על העצבים ועסקן נכלולי כדי להצדיק סרט שבו דינוזאורים הם עובדה מוגמרת? "פארק היורה" הראשון לא נזקק ליותר מזה בכדי להפוך לאחד הסרטים הנצפים בעולם. נכון שגם שם היו ילדים ומישהו שרצה לעשות עסקים מלוכלכים, אבל הם השתלבו בעלילה שבמרכזה יצורים קדומים שמסתובבים לצד בני אדם. האם יוצרי עולם היורה עד כדי כך מאמינים שהקהל מורגל לדברים מרגשים, שהם לא חושבים שהדינוזאורים יכולים להחזיק בעצמם את הקונפליקט המרכזי?

מבחינת האפקטים, קורה פה משהו מעניין. רוב הדינוזאורים נוצרו באנימציית מחשב והם לא נראים מיוחדים בשום צורה. סתם עוד דמויות CGI שלא משתלבות כמו שצריך ברקע. לעומת זאת, הרגעים בהם נעשה שימוש בבובות אנימטרוניות, אמינים ומרשימים במיוחד. הבובות נראות חיות והשחקנים מגיבים אליהן היטב. כש"פארק היורה" יצא, האפקטים הממוחשבים היו פורצי דרך ומרשימים מאוד לזמנם. בכל זאת, גם אז הבובות האנימטרוניות ספקו את הרגעים הכי מותחים, מפחידים ומרגשים. כנראה שכמה שהטכנולוגיה מתקדמת, אפקטים קלאסיים הם בכל זאת האמינים ביותר.

עולם היורה מתחיל חלש, עם תסריט קלישאתי ודמויות מעצבנות שלא מעוררות שום חיבה. הן לא נשמעות כמו אנשים אמיתיים, מה שגורם לי לחשוד שגם הן נוצרו במעבדה. ככל שהסרט מתקדם ונעשה ממוקד יותר באקשן ובאטרקציה המרכזית, הוא משתפר. זה לא שהעלילה נעשית יותר הגיונית, או שהדמויות פחות טיפשות, אבל מפסיקים להתקמצן בסצנות עם דינוזאורים והם נמצאים באינטראקציה של ממש עם בני האדם. בנוסף, הסרט מפסיק לקחת את עצמו ברצינות תהומית ומתחיל להנות, דרך רגעים של הומור, שבירה מכוונת של תבניות ורפרנסים ישירים לסרט של מ-1993.

נכון לרגע כתיבת הביקורת, עולם היורה מחזיק בשיא לסוף השבוע הראשון המצליח ביותר בתולדות ארצות הברית, כאשר הוא דוחק את "הנוקמים" למקום השני. אין לי הסבר לכך, כי סרט רביעי בסדרה שנדמה שהקהל אבד בה עניין לפני שנים, היה נשמע כמו מתכון לאסון קופתי, לולא מקס הזועם שהראה שאפשר עוד לחדש ולעדכן. עולם היורה לא עושה את זה, הוא כתוב כמו סרט מלפני עשרים שנה והאפקטים הכי טובים בו, נוצרו באמצעות טכנולוגיה שקיימת מלפני עידן ה-CGI. מדובר בסרט מהנה, אם צולחים את חצי השעה הראשונה, שמנסה לדבר גם לצופים הוותיקים שראו את "פארק היורה" הראשון בקולנוע וגם לצעירים שנחשפו אליו לראשונה בהפצה המחודשת לפני שנתיים. התסריט מטופש וכל ההגיון מאחורי קיומו של הפארק, עומד על כרעי תרנגולת פרהיסטורית. למרות זאת, הוא מספק את הסחורה בכל הנוגע לאקשן לא מתוחכם וסצנות מרדף מוכרות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.