9 דברים שלמדנו מפסטיבל קאן 2015

דקל הזהב חסר משמעות – אני לא מזלזל ביוקרה של הפרס הראשון בפסטיבל הסרטים המפורסם ביותר בעולם, אבל הזכיה של "דיפאן" מזכירה עד כמה יש דברים חשובים יותר מהתחרות עצמה. רוב הסרטים המתחרים על דקל הזהב, נשכחים במהרה וחלקם אף לא מגיעים להפצה נרחבת מחוץ לארצם. ז'אק אודיאר הוא אמנם במאי מוערך, אבל שמו בקושי הוזכר בדיווחים מהפסטיבל. הסרט, העוסק בלוחם טמילי הנמלט לפריז בחיפוש אחר מקלט מדיני, נעלם בצלם של שמות כמו "קרול", "נעורים" ו"בנו של סול", שעל שלושתם יותר סביר שנשמע בהמשך השנה. כל הכבוד לאודיאר על הזכיה המכובדת, זה כנראה יהיה השג השיא של הסרט.

האקדמיה הישראלית תצטרך לעבוד קשה השנה – פסטיבל קאן הפך בשנים האחרונות לנקודת מעבר חשובה בדרך לפרסי אופיר. רוב הזוכים מאז "ביקור התזמורת", נחשפו בקאן לפני כל מקום אחר וזכו שם לתגובות מפרגנות עד מפרגנות מאוד. זה הביא לתוצאה מפוקפקת משהו בשנה שעברה, כאשר "גט", שהוצג בקאן, זכה בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר, לשחקן המשנה וזהו, בעוד רוב הפרסים (לרבות בימוי ותסריט) הוענקו ל"אפס ביחסי אנוש" המוערך והמצליח מסחרית יותר. זה לא תמיד פסטיבל קאן, אבל נדמה שהאקדמיה הישראלית נעזרת בפסטיבלים מחו"ל על מנת לקבוע איזה סרט עדיף לשלוח שייצג אותנו באוסקר.

השנה, זה יותר קשה. שני סרטים ישראלים הוצגו בפסטיבל קאן: "סיפור על אהבה וחושך" ו"היורד למעלה". את הראשון, בבימויה וכיכובה של נטלי פורטמן, האקדמיה הישראלית החליטה לפסול מהתמודדות על פרס אופיר. לא ניתן הסבר רשמי, אז אני מנחש שחברי הוועדה הרגישו שהסרט לא ישראלי מספיק, אף על פי שהוא דובר עברית, צולם ומתרחש בישראל, כל השחקנים ישראלים, כולל הבמאית פורטמן שמחזיקה באזרחות ישראלית והופק בידי ישראלים עם תמיכה כספית אמריקאית. מבחינת האקדמיה המקומית, משהו שם לא התאים וזה חבל, כי סיפור על אהבה וחושך הוא כנראה הסרט הישראלי שיעורר הכי הרבה הדים השנה ברחבי העולם.

נשאר "היורד למעלה", סרטו הראשון של אלעד קידן. התגובות מקאן היו חיוביות, אבל מתקציר העלילה, אני לא בטוח עד כמה זה סרט שמתאים לטעם האקדמיה. "בן זקן" הפליא בפסטיבל ברלין, אבל התקבל בקול דממה דקה בארץ. "המילים הטובות" עולה היום לאקרנים והאקדמיה הישראלית נוטה לרוב להצביע לסרטים עם תאריך יציאה סמוך לטקס פרסי אופיר. אני מניח שאחרי פסטיבל ירושלים, התמונה תתבהר, אבל נכון לעכשיו, פסטיבל קאן לא חשף פייבוריט ברור על פרס אופיר. "היורד למעלה" הוא המוביל מתוך חוסר הכרות עם משהו יותר טוב.

פיקסאר חוזרים בגדול – הרבה אנשים פקפקו, הרגישו שימי התהילה של פיקסאר מאחוריהם. עם עוד סרט ("הדינוזאור הטוב") שיוצא השנה, היה חשד ש"הקול בראש" יהיה הערת שוליים שדיסני-פיקסאר יעדיפו להדחיק לפני שמתרכזים בשיווק סרטים גדולים באמת.

מתברר שעוד יש להם את זה. "הקול בראש", שהוקרן בקאן מחוץ לתחרות, זכה לתגובות מהללות כמו שלא היו מאז "צעצוע של סיפור 3". אחרי העדרות של שנתיים מהאוסקר, פיקסאר כנראה כבר הבטיחו לעצמם מועמדות אחת ואפשר רק לקוות שגם "הדינוזאור הטוב" ירשים את המבקרים.

בכלל, נראה שצפויה שנת אנימציה מוצלחת. "הנסיך הקטן" בבימויו של מארק אוסבורן זכה גם הוא לביקורות טובות ו"פינאטס" (סנופי) קודם לקראת יציאתו בעוד חצי שנה. קטעים משני הסרטים נראים טוב, עם אנימציה יחודית וחומר מקור שפונה גם למבוגרים וגם לילדים.

טוד היינס בדרך לאוסקר? – אפילו שלא זכה בפרס הראשי, נראה ש"קרול" של טוד היינס הוא המרוויח הגדול בכל הנוגע להמשך השנה. לאחר שיציאתו נדחתה מסוף 2014, זכה "קרול" לשבחים ורבים המרו עליו בתור המנצח בתחרות. בסופו של דבר, הסרט קבל פרס מיוחד לקולנוע גאה ורוני מארה קטפה את פרס השחקנית, אולי בדרך למועמדות שניה לאוסקר. מארה חלקה את הזכיה עם עמנואל ברקו ("Mon Roi"), אבל תהיו בטוחים שבדרך לאוסקר, האמריקאית תהיה השם היותר חם מבין השתיים.

מה לגבי הסרט עצמו? טוד היינס היה מועמד פעם אחת לאוסקר, על התסריט של "הרחק מגן עדן", שעסק גם הוא בחד-מיניות באמריקה של אמצע המאה הקודמת. בהתחשב באהבה לה זכה "קרול" בקאן, בהחלט יתכן והסרט, כמו גם הבמאי שלו, יהיה מועמד גם מטעם אנשי התעשיה. אני לא יודע אם סיפור אהבה לסבי הוא משהו שהאקדמיה ההוליוודית מוכנה לתת לו את הפרס הגדול, אבל היינס נכנס כרגע להימורים שלי כמועמד.

גאס ון סנט, לא כל כך – היו ציפיות גבוהות מ"ים העצים". חלק אפילו העריכו שיהיה אחד המתמודדים החזקים על דקל הזהב. אלא שכמו רוב סרטיו של גאס ון סנט, גם "ים העצים" התקשה למצוא קהל. אמנם מדובר בבמאי ותיק ויצירתי, אבל כשמביטים על הקריירה שלו, יש שם לא מעט פספוסים. כשהוא עושה קולנוע יותר מיינסטרימי, כמו "סיפורו של ויל האנטינג" ו"מילק", ון סנט מצליח להתחבר לצופים. כשהוא נסיוני, אפילו המבקרים המאופקים ביותר עשויים לצחוק בקול רם ברגעים הלא נכונים.

תכירו את לזלו נמש – מעטים הבמאים הלא מוכרים שמועמדים לדקל הזהב על סרט הביכורים שלהם. לזלו נמש, הונגרי עם שם של ארנבון מצויר, הצליח להתברג לרשימת המועמדים ואף לזכות בשלושה פרסים, כולל הגראן פרי, הפרס השני בחשיבותו בפסטיבל. סרטו הראשון, "בנו של סול", עוסק ביהודים שעבדו במחנות ההשמדה וראו את בני עמם נרצחים ללא אפשרות לעשות משהו בנידון. הסרט תואר כמזעזע, קשה לצפיה ומעולה. נמש הרוויח קרש קפיצה רציני להמשך הקריירה שלו והתחושה שלי היא ש"בנו של סול" עוד יוזכר כאחד מאהובי המבקרים של 2015.

האחים ויינשטיין וטרנטינו עדיין שומרים את הקלפים קרוב לחזה – "שמונת המתועבים", המערבון החדש של קוונטין טרנטינו, כמעט ולא הופק. תסריט שהודלף לרשת, גרם לבמאי המוערך להכריז על ביטול הצילומים ועל הוצאת התסריט כספר במקום. לאחר שנרגע וערך הקראה חיה בנוכחות שחקנים, הבין טרנטינו שהוא בכל זאת רוצה לביים את הסרט ושכתב את התסריט.

לפני מספר שבועות, הופיע טיזר ראשון לסרט שלא חשף יותר משמות הדמויות. נודע כי חברת ויינשטיין, המחזיקה בזכויות ההפצה של הסרט, תחשוף עוד ממנו בפסטיבל קאן. שני סרטיו הקודמים של טרנטינו, "ממזרים חסרי כבוד" ו"ג'אנגו ללא מעצורים", הוצגו גם הם בפסטיבל. ממזרים הוצג במלואו כחלק מהתחרות, בעוד חלקים מג'אנגו הוקרנו בפני הקהל. "שמונת המתועבים" נותר מסתורי, כאשר כל מה שנחשף במסגרת הפסטיבל היה טיזר נוסף, באורך שתי דקות, שאמנם הלהיב את הנוכחים, אבל לא חשף כמעט שום דבר על תוכן הסרט עצמו.

שווה לעבוד באנגלית – שלושה במאים זכו לביקורות חיוביות בזכות סרטים שיצרו באנגלית, לא שפת האם שלהם. מישל פרנקו המקסיקני זכה בפרס התסריט על "כרוניק", יורגוס לנתימוס היווני בפרס חבר השופטים על "הלובסטר" ופאולו סורנטינו האיטלקי אמנם לא זכה בפרס, אבל יצא עם הרבה שבחים על סרטו דובר האנגלית "נעורים". באותו נושא…

מייקל קיין בדרך לשבור שיא? – מייקל קיין הוא אחד משלושה שחקנים, לצד ג'ק ניקולסון ולורנס אוליביה, שהיה מועמד לאוסקר על משחק לפחות פעם אחת במשך חמישה עשורים רצופים. הופעתו של קיין ב"נעורים" של סורנטינו, העלתה את השאלה האם יהיה לראשון שמועמד גם בעשור שישי. המבקרים שראו את הסרט, מהללים את הופעתו של הבריטי הקשיש, כמו גם את הארווי קייטל המופיע לצדו. בגיל 82, מייקל קיין עסוק כתמיד ועתיד להופיע בשלושה סרטים נוספים בשנתיים הקרובות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.