ביקורת: קינגסמן – השירות החשאי

 kingsman-the-secret-service_resize

תמיד חשבתי שג'יימס בונד מרגל די גרוע. דבר ראשון, הוא לא מפסיק לגלות את שמו לאנשים, חלקם אויבי העולם החופשי אותם הוא מנסה לעצור. גם אם התאוריה שמדובר בשם בדוי נכונה (והיא לא, על פי "סקייפול"), רצוי להחליף אותו מדי פעם על מנת לטשטש עקבות. זה מטופש שאותו אדם שנצפה מדבר עם ראשי המאפיה הנורבגית בתאילנד בלילה שלפני העלמותם, מופיע אחרי חמש עשרה שנה בקזינו ומזמין משקה עבור הנסיכה ממונקו ושום נורה אדומה לא נדלקת. נוסף על כך, בונד הוא מגנט של תשומת לב. הוא נוסע במכוניות יקרות הרבה מעבר למהירות המותרת, לובש טוקסידו תפור לפי מידותיו, מפלרטט על ימין ועל שמאל, מתעכב שעה בהזמנת מרטיני ונוטה להיות בסביבת דברים שמתפוצצים לעיני כל. במילים אחרות, הוא אמנם סוכן, אבל לא חשאי במיוחד. אני אפילו תוהה אם MI6 לא מעסיק אותו על מנת ליצור הסחת דעת בזמן שסוכנים אמיתיים פועלים בשטח.

לקינגסמן אין בעיה של חשיפה. הם כל כך סודיים, שאפילו גברים בשחור כנראה לא יודעים על קיומם. השתייכות לקינגסמן היא הפנטזיה הבריטית האולטימטיבית: לשלוט על מהלך העניינים בעולם, לבלות בארועים של החברה הגבוהה, לשחק בכלי נשק ולהישאר ג'נטלמן מושלם תוך כדי.

שנים לאחר שאביו נהרג במהלך פעילות מבצעית, מוצא עצמו גארי "אגזי" אנווין בצרות. הוא מנצל טובה שחייב לו אדם מסתורי ומגלה שמדובר בסוכן של קינגסמן, שירות ביון סודי ביותר שאגזי כלל לא ידע על קיומו. בעוד חיי היום יום מציעים בעיקר אב חורג אלים וכנופיית הבריונים שלו שמאיימת על אגזי וחבריו, האדם המסתורי, המכונה גאלאהד, מציע את הבחור הצעיר בתור נבחן להחליף את מקומו של סוכן שנפל בעת מילוי תפקידו.

אותו תפקיד כלל נסיון לחלץ מומחה למזג אוויר (בליהוק שהוא קריצה ישירה לקומיקס עליו הסרט "מבוסס") מידיו של ריצ'מונד ולנטיין. חרף סלידתו מאלימות וסגנונו העממי למראה, ולנטיין הוא מיליארדר המפעיל רשת ענפה של סוכנים וחיילים. התקרית מעוררת את סקרנותם של קינגסמן, המחליטים לעקוב אחד תכניותיו הזדוניות של ולנטיין, בזמן שאגזי ומספר מועמדים צעירים נוספים, עוברים סדרת מבחני קבלה שגורמים למשחק של אנדר להיראות כמו יום כיף בלונה פארק.

כנהוג בסרטים לא הכי מקוריים בימינו, קינגסמן מאוד מודע לעצמו ואף דואג להזכיר מדי פעם שמדובר בסרט על מרגלים. חלק מהשורות בו נועדו ספציפית לציין שמדובר בז'אנר מוכר ולעוס ועל כן, קינגסמן מתגאה בהיותו שונה ומתוחכם יותר.

רק שהוא לא. אפשר לומר הרבה דברים על קינגסמן, מתוחכם הוא לא. הוא בהחלט מסוגנן ואוהב להציג את הג'נטלמן הבריטי כאידיאל האנושי, לעומת התנהגותו המזויפת של הנבל, אבל תחכום כולל יותר מחליפה מחויטת וזוג משקפיים עם תצוגה דיגיטלית.

"קינגסמן: השירות החשאי" אינו קומדיה קלילה, אולם הוא מכיל בדיחות מזדמנות. בניגוד להומור השנון והמעודן של הג'נטלמן הקלאסי, הרבה מהבדיחות כאן נדחפות בכח. חלקן עובדות וחלקן מביכות. קטעי האקשן בתחילת הסרט מבולגנים וקשים למעקב, אולם למרבה המזל, חל שיפור רציני בתחום הזה ככל שהעלילה מתקדמת. סצנה אחת בכנסיה, היא תענוג מוחלט עבור חובבי הז'אנר. דווקא בסצנה ההיא, לא נדרשו גימיקים מיוחדים, או טריקים של צילום ועריכה. שחקן אחד עושה את העבודה הקשה והבמאי מתזמן הכל בצורה מושלמת. לו שאר הסרט דבק באותה רמה כמו הסצנה האחת הזו, קינגסמן היה אחד מסרטי האקשן הגדולים בכל הזמנים.

מתיו ווהן הוא במאי לא מספיק מוערך. יש לו ברזומה את "קיק-אס", אחד מסרטי האקשן הטובים של המאה הנוכחית, "אבק כוכבים", אחד מסרטי הפנטזיה הטובים של המאה הנוכחית ו"אקס-מן: ההתחלה", שילוב מוצלח של שני הז'אנרים. תחת שרביטו, קינגסמן היה אמור להיות לא רק עיבוד מוצלח לקומיקס, אלא גם סרט מאוד יפה לעין. הוא מצליח להיות קצת מזה וקצת מזה, אבל נתקע בשלב ביניים עם תסריט לא עשוי שבקושי קשור לחומר המקור. ההקפדה על סגנון הלבוש של כל דמות מרשים ואכן נוצרת תחושה שהבגדים והאדם הלובש אותם הם ישות אחת. דמויות המשנה מעניינות ופה ושם גם מבליח סימן הכר נוסף של ווהן, בימוי אקשן על פי המוזיקה ברקע. בדומה ל"קיק-אס", גם כאן, מדובר בשילוב מוצלח בין ניגון ותמונה.

למרות זאת, יצאתי מהסרט בתחושה מעורבת. על כל סצנה טובה באמת, יש אחת מפוספסת, או אפילו לא נעימה. ישנם רעיונות מגוונים המשולבים בעלילה וחלקם היו צריכים להישאר מחוץ לתסריט הסופי. ההתנהגות הג'נטלמנית נשברת בקלות מפתיעה וגם המרגלים המנוסים ביותר, עושים טעויות של טירונים כשזה נוח לסיפור. רגע של פרסום לא סמוי אמור ללמד משהו מהותי על דמותו של ולנטיין, אולם הסצנה התמקדה בבדיחה יותר מאשר במתן רקע להתרחשות ולהשלכותיה. בעיה נוספת היא שלא ברור אם הסרט מנסה להיתפס כרציני יותר מסרטי הריגול הקלאסי אותם הוא מציין, או בכלל עושה להם מחווה. הוא מוגזם ומטופש, במיוחד כשזה מגיע למזימתו של ולנטיין, אבל לא ברור אם יוצרי הסרט מודעים לכך, או שמרוב נסיון ליצור גרסה עדכנית לנבלים מסרטי בונד, שכחו לבדוק אם הדמויות יכולות בכלל להתקיים מחוץ להגיון המעוות של הז'אנר.

שניים מהמדדים החשובים לסרט אקשן מוצלח, הם אפקטים מרשימים ורצון לחקות את התנהגותם של הגיבורים. בתחום האפקטים, התוצאה מאוד לא אחידה וחלקם פשוט גרועים, בעוד אחרים דווקא מרשימים למדי. מבחינת יצירת מודל לחיקוי, לעומת זאת, קינגסמן קולע למטרה. כמו ש"מטריקס" גרם לכולם להאמין שאם ילבשו מעיל שחור וירכיבו משקפי שמש, יוכלו לכופף את המציאות, קינגסמן בהחלט יוצר את הרושם שבלי חליפה מחויטת, לשון צחה, הבנה במשקאות חריפים והליכה בראש זקוף, אין לאדם סיבה לקום מהמיטה בבוקר. קולין פירת' הוא הליהוק האולטימטיבי לתפקיד הג'נטלמן האנגלי ונוכוחתו הופכת כל סצנה לטובה יותר. טארון אגרטון, המגלם את אגזי, אמנם גורם לבגדים להיראות טוב עליו, אבל אין לו מאית מהכריזמה שפירת' מוצא במקרה בכיס מכנס הטוויד שלו. סמואל אל. ג'קסון עושה עבודה טובה בתור ולנטיין ובהחלט מציג אותו כשונה מרוב הנבלים הקולנועיים, רק שללהק את ניק פיורי לתפקיד כזה בסרט שיוצא כמה חודשים לפני הנוקמים 2, זו דרך ודאית להבטיח שישכחו מהר מאוד מהדמות.

כסרט אקשן מטופש, קינגסמן עושה את העבודה. הוא לא תמיד מצליח לשעשע או לרגש, אבל כן מהנה רוב הזמן. יש רגעים שבהחלט יכלו להישאר מחוץ לתוצר הסופי וכמו הרבה סרטי אקשן וריגול, גם כאן הדמות הראשית לא מעניינת כמו הדמויות המשניות. אגזי לא יכול להחזיק סדרת סרטים שלמה ללא גיבוי משמעותי, אבל הוא מספיק לסרט אחד שמתעקש שהוא מתוחכם יותר מסרטי הריגול הישנים, אפילו שהוא לא עובד על אף אחד.

מחשבה אחת על “ביקורת: קינגסמן – השירות החשאי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.